Ekomüze odaklı sürdürülebilir destinasyon ve Gökçeada üzerine bir uygulama
Sustainable destination of focused on ecomuseum and an implementation above Gökçeada
- Tez No: 298017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. RIDVAN YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Fiziki çevrenin korunması, doğal kaynakların optimal kullanımı ekseninde ortaya çıkan sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir gelişme kavramı, tüm dünyada bir çok ülkenin ve çeşitli sektörlerin kendine adapte ettiği ilkeler ve uygulamalarla yaygınlaşmaktadır. Sürdürülebilir gelişmeyle, doğayı tahrip eden, ne pahasına olursa olsun büyümeyi esas alan anlayış terk edilmeye başlanmıştır. Bu çerçevede hammaddesi büyük oranda doğal, tarihi ve sosyo-kültürel kaynaklar olan turizm, sürdürülebilir olması gereken en önemli sektörlerden biridir. Turizmde sürdürülebilirliği sağlamaya yönelik projelerden biri de ekomüzedir.Bu araştırmanın amacı; sürdürülebilir turizm gelişiminin önemli araçlarından biri olan ekomüzeciliği incelemek ve Gökçeada'nın ekomüze odaklı sürdürülebilir bir destinasyon olabilme potansiyelini paydaşların görüşleri çerçevesinde ölçmektir. Bu çalışmayla Adanın turizm stratejisi ve pozisyonunun yeniden konumlandırılmasına katkı sağlanması beklenmektedir. Destinasyon yönetiminde yerel toplum, yerel girişimciler, yerel yöneticiler ve ziyaretçilerden oluşan paydaşların rolü önemlidir ve Gökçeada'nın ekomüze odaklı sürdürülebilir bir destinasyon pozisyonuna taşınabilmesinin, paydaşların yaklaşımına bağlı olduğu açıktır. Bunun için 2010 yılı Nisan ve Mayıs aylarında Gökçeada'da tüm paydaşlara yönelik anket çalışması uygulanmıştır.Anket sonuçları bilgisayar ortamında SPSS 18.0 istatistiksel programında analiz edilmiştir. Toplam 907 denekten oluşan örneklemin 833'üne ulaşılmış ve görüşleri alınmıştır. Araştırma sonucunda Çanakkale İli Gökçeada İlçesi'nin ekomüze projesiyle sürdürülebilirliğini sağlayabilmek için paydaşların ekomüzelerin ilke ve özellikleri hakkındaki yargıları ölçülmüş; Gökçeada'nın doğal, tarihi kültürel çekiciliklerinin ekomüze unsurları olarak önem düzeyleri belirlenmiştir. Elde edilen veriler üzerinden Gökçeada'nın ekomüze odaklı sürdürülebilirliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With sustainable development, the understanding of growth based on ?at all cost? has been abandoned. It is now common practice for various sectors of many countries worldwide to adapt their policies and practices, taking into account factors such as physical protection of the environment and optimal use of natural resources. In this context, sustainability through tourism, whose raw materials include natural, historical and socio-cultural resources, is one of the most important sectors. One of the projects of ensuring the sustainability of tourism is ecomuseum.The purpose of this research is to examine the significance of the ecomuseum as one of the important tools of sustainable development of tourism. The research also aims to look at the potential capacity of Gokceada as a destination for ecomuze from the stakeholders? point of view. Therefore, the findings from this research are expected to contribute towards the tourism strategy of the island. In the process of bringing the island into an ecomuze destination, agents such as the management of the local community, local entrepreneurs, local authorities, stakeholders and the visitors play a significant role. For this reason, a survey was conducted between April and May 2010 among the stakeholders of the island.The SPSS 18.0 statistical program was used to analyse the survey results which were collected from the 833 participants of initial sample of 907. The survey measured the views of stakeholders in terms of the characteristics of the sustainability project of the town of Canakkale province Gokceada as an ekomüze destination. Consequently, the significance of historical and cultural attractiveness of Gokceada as ekomuze has been highlighted. Based on collected data, ecomuze-oriented sustainability of Gokceada has been assessed.