İklim değişikliğinin Seyfe gölü sulakalanına, iklimine, ekolojisine ve yöre halkının yaşamına etkileri
Effect of climate change on wetland, climate, ecology and social life of Seyfe lake
- Tez No: 298040
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TÜRKEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
Seyfe Gölü İç Anadolu'nun Orta Kızılırmak Bölümü'nde, 39°13'N - 34°23'E koordinatlarında, tektonik kökenli bir havza da yer alır. Uluslararası Su Kuşları Araştırma Bürosu (IWRE) tarafından yapılan bir sınıflandırmaya göre Seyfe Gölü I. sınıf kuş barınak alanı olarak belirlenmiş ve dünyada korunması gereken en önemli kuş barınak alanlarından birisi olarak kabul edilmiştir.Seyfe Gölü sulakalanında yapılan kuş araştırmalarına göre, kuşların göle yumurtlama ve beslenme amacıyla geldikleri ve göldeki küçük balıklar, alg, zooplankton, ve bentik organizmalarla beslendikleri belirlenmiştir.Tipik İç Anadolu Karasal İklimi'ne sahip olan çalışma alanında yapılan istatistiksel zaman dizisi analizleri 1930'dan günümüze kadar olan süreçte özellikle son 10 yılda göl ve çevresinde yağışların belirgin şekilde azaldığını, sıcaklıklarda da belirgin artışların olduğunu ortaya koymuştur. Alan 2002 yılından 2008 yılına kadar şiddetli kuraklığın etkisi altında kalmıştır.Gölün kurumasıyla (taban kısmı dışında) yer altı su seviyesi düşmüştür. Kuyuların derinliği yer yer 300 m'yi bulmaktadır. Göldeki canlılık için çok büyük öneme sahip olan primer üreticilerin (plankton) azalmasıyla göl yaşamı tehlikeye girmiştir. Göl çevresindeki çayır vejetasyon kuraklıktan dolayı, saf step ve halofit (tuzcul) vejetasyonlar ise alan tahribatından dolayı yok olmaya başlamıştır. Kuş çeşitliliği gölün kurumasından dolayı büyük oranda azalmıştır. Flamingo gibi su kuşlarına barınma-beslenme-kuluçka alanları yaratan gölün bu özelliğini kaybetmesinden dolayı göldeki kuş çeşitliliği su kuşlarından kıyı kuşlarına doğru değişmektedir. Kuraklık nedeniyle tarımda verimlilik düşmüştür. Gölün kurumasını takiben göl yüzeyinden rüzgarla birlikte kalkan tozlu tuz bulutları hem tarım alanlarının üzerine çökerek hem de insanların bu tozu solumaları sonucu çeşitli zararlar oluşturmaktadır. Gölün kurumasına bağlı olarak tarımsal verimlilikteki düşüş, geçim sıkıntısına yol açmış, bu durum göl çevresindeki köylerden dışa göçü arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Seyfe Lake locates in a tectonic origin basin in Middle Redriver (Kızılırmak) Section of Middle Anatolia (39°13'N - 34°23'E). Seyfe Lake was determined as a first class bird resort by International Waterbird Census. Lake was declared as First Degree Natural Protected Area in 17.08.1989, as Nature Protection Area in 26.08.1990 and as Ramsar Site in 17.05.1994.Surveys proved to birds come to lake because of lay and feed to little fishes, algeaes, zooplanctons and benthic organisms of lake. Waterbirds are the most important species of lake. There are any fish in the lake cause of the lake?s water is salty and sodic.Statistical climate analyses from 1930 till now showed that rains decreased and temperatures raised clearly especially last decade in the lake and surround which has typical Middle Anatolian Terrestrial Climate especially last ten years. The field propossesioned to intense drought between 2002 and 2008.Subsurface water level decreased with the drying of lake (except of base). Wells?s depths are 300 meter in some parts. With the planctons?s (primer productor in the lake) decrease, lake?s life runs a risk. Meadow vegetation surround the lake starts to extinct because of drought, pure steppe and halophytic vegetation are negatively affected by field damaged. Bird diversity sharply decreased cause of drought. Bird diversity also relocated from water birds to shore birds because of lake?s properties changed. Following the drought of the lake, the dust wath from lake floor rised up with winds and falled down to agricultural areas, also local people had severe health problems with breathing to this salt. Related to drought of the lake, agricultural fertility decreased, this situation caused to cost of living and resulted to rise up of out-migration.