Uluslararası ticaret hacminin gelişiminde rol üstlenen dünyanın başlıca ticaret merkezlerinin geçmişten günümüze değerlendirmesi
The assesment from the past to the present of the world?s major trade centers assume the role of international trade volume development
  1. Tez No: 298061
  2. Yazar: RÜYA ATAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Farklı coğrafyalarda farklı doğal kaynaklar, farklı üretim tarzları, farklı arz ve talep özellikleri bulunabilir bu farklılıklar zaman içerisinde üretimde de çeşitliliği doğurmaktadır. Küreselleşme denilen olgunun da etkisiyle dünya ticaretinin zaman içerisinde yaşadığı değişiklik bu birbirinden farklı coğrafyalarda arz ve talep edilen birbirinden farklı mal ve hizmetlerin değişimini sağlamakta yani ekonomik coğrafya, küreselleşme ve dünya ticareti kendilerine has bir sistem oluşturmaktadır.Bu çalışmada, dünya ticaret hacminin zaman içerisinde artışına katkısı olan belli başlı merkezler kronolojik ve coğrafi gelişim dikkate alınarak incelenmiştir. Ayrıca bu merkezler incelenirken küreselleşmenin 21. yüzyılda nasıl kendine has bir ekonomik coğrafya yarattığı ve dünya ticaretinin bu ekonomik coğrafyadan nasıl etkilendiği de göz önünde bulundurulmuştur.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ekonomik coğrafya, küreselleşme ve dış ticaret konuları teorik bağlamda anlatılmıştır. İkinci bölümde dünya ticaretinin doğuşu, gelişimi, bugünkü durumu hakkında açıklamalar yapılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise tarihteki ticaret yolları ve dünya ticaret hacminin gelişiminde rol üstlenen belli başlı ticaret merkezlerinden bazıları değerlendirilmiştir.Çalışma boyunca karşılaşılan en büyük zorluk, ekonomik coğrafya konusunda Türkçe literatürde çok az sayıda kaynak bulunmuş olmasıdır. Ayrıca ticaret merkezleri incelenirken bunlar hakkında gerekli bilgilere ulaşmak konusunda da kaynak sıkıntısı yaşanmıştır. Yaptığımız çalışmanın daha sonra yapılacak olan çalışmalara yol göstermesi ümidini taşımaktayız.
Özet (Çeviri)
In different parts of the world, different natural resourses, different production methods and different supply-demand features may exist. These differences, in the course of time, lead to a diversity in production. With the influence of the phenomenon called globalisation, the change which world trade expereinces in time casues alterations in goods and services supplied and demanded in these distinctive places; that is to say, economic geography, globalisation and world trade form their own specific system.In this study, some certain centres contributing to the increase in world trade volume in time have been analised considering the chronological and geographical development. In addition, while analising them, it has also been taken into account how globalisation creates its own economic geography and how world trade is affected by it.The study consists of three parts. In the first part, economic gegoraphy, glolabalisation and foreign trade issues are explained in theoretical context. In the second part, the birth, development and current situation of world trade are studied. In the third and last part, thirty of some certain centres playing a role in the development of world trade volume are assessed.The utmost difficulty encountered during the study is that there is very little amount of available data concerning economic geography in Turkish books and articles. Besides,while analising the trade centres mentioned above, some difficulties in reaching the necessary information about them have been experinced. We hope that this study will guide further studies.