Beyin göçü olgusu ve Amerika Birleşik Devletleri üniversitelerinde çalışan Türk sosyal bilimciler üzerine bir araştırma
The phenomenon of brain drain and a study on the Turkish social scientists who work in universities of USA
  1. Tez No: 298060
  2. Yazar: SEVDA FİGAN PAZARCIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHİR GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, göç ve beyin göçü olgularının kapsamlı olarak incelenerek beyin göçü olgusunun ABD'nde ki önde gelen üniversitelerde görev yapan Türk asıllı sosyal bilimci akademisyenler üzerinden araştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma ile ABD'nin en iyileri olarak belirlenen üniversitelerde çalışan Türk Sosyal bilimcilerin, göç etmeye neden gerek duyduklarının, hangi unsurların göçe yol açtığının, gidilen ülkenin hangi imkânlarının göçü teşvik ettiğinin, gidilen ülkenin akademik çalışma ortamına dair algılarının, Türkiye ile olan akademik ilişkilerinin, iki ülkeyi sosyal yaşam ve akademik yaşam olarak karşılaştırmalarının ve geri dönme konusundaki düşüncelerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır.Araştırma dahilinde, ABD'ndeki önde gelen 54 üniversite ve bu üniversitelerde görev yaptığı belirlenen, 145 öğretim üyesi düzeyinde Türk asıllı sosyal bilimci akademisyene ulaşılmıştır. Böylece ABD'nde sayıları binlerle ifade edilen üniversitelerden ziyade uluslararası sıralamalarda en önde yer alan üniversitelerde görev yapan ve tam anlamıyla beyin göçü bağlamında değerlendirilebilecek bir kitle araştırmaya dahil edilmiştir.Keşifsel olarak tasarlanmış araştırma sonucunda, ABD'deki en önemli üniversitelerden ilk 54'ünde çalışan 50 akademisyenden anket verileri toplanmıştır. Anket sonucunda özetle, beyin göçünün daha çok, akademik özgürlük ortamı, araştırma fon ve olanakları gibi sosyal ve maddi unsurlardan etkilendiği, medeni durum, Türkiye'de yatırım sahibi olma ve Türkiye ile akademik-sosyal ilişki içinde olma yoğunluğunun geri dönme kararı üzerinde etkili olduğuna dair sonuçlara ulaşılmıştır. Ayrıca iki ülkenin akademik ve sosyal karşılaştırılmasında akademik olarak ABD üstün olarak görülürken, sosyal yaşam açısından ise bu üstünlüğün göreceli olarak azalan bir seyir izlediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been made for the purpose of examining the migration and brain drain extensively and investigating case of brain drain on Turkish origin social scientist academics who work at the leading universities in the USA. With this research it is intended to determine why do these Turkish origin social scientists need to migrate, what factors that lead to migration, which possibilities in the destination country encourage the migration, their perception of the academic environment in the destination country, their academic relations with Turkey, their comparison of destination country and native country in terms of social life and academic life, and their idea of return to their own country.Within this research, 145 Turkish origin social scientists faculty at 54 leading universities in the USA was reached. Thus, the universities that numbers expressed in thousands in the USA were not included, only who work at the universities in the forefront of international rankings and that can be considered as brain drain were included in the study.In conclusion of designed as exploratory research, survey data were collected from 50 academics who work at the first 54 of leading universities in the USA. The survey results show that brain drain is affected from academic freedom environment, social and economic factors like research fund and facilities, and marital status, having investments in Turkey, academic-social relations with Turkey have the influence on the decision to return. Besides, in comparison of two countries in terms of academic and social life, the USA is seen superior for academic life, but in terms of social life this relative advantage was found a decreasing trend.