Finansal istikrarsızlık hipotezleri bağlamında 2008 küresel ekonomik krizi ve Türkiye
Financial instability hypothesis in the context of 2008 global economic crisis and Turkey
  1. Tez No: 298062
  2. Yazar: MURAT GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA ENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ülkelerin ekonomilerinde tarih boyunca birçok konjonktürel dalgalanma ve ekonomik kriz yaşanmaktadır. İktisatçılar, bu krizlerin ortaya çıkış, gelişim ve sonuçlanma evrelerini açıklamak için çeşitli hipotezler ortaya atmaktadır. Bu hipotezler sayesinde krizlerin nedenleri sonuçları aydınlatılmaya çalışılmaktadır.Bu çalışmanın teorik kısmını oluşturan finansal istikrarsızlık hipotezini açıklayabilmek için birinci bölümde öncelikle finansal istikrarsızlık hipotezlerine dayanak oluşturan geçmiş hipotezler ele alınmaktadır. Daha sonra finansal istikrarsızlık hipotezi yatırım, belirsizlik, risk, nakit akışı ve kırılganlık ekseninde anlatılmaktadır. Birinci bölümde son olarak, iktisatçılar tarafından hipoteze gelen eleştiriler incelenmekte ve bu eleştirilerin hipoteze katkısı ortaya konulmaktadır.İkinci bölümde, John Maynard Keynes ve Minsky'nin yatırım teorisi ele alınmaktadır. Daha sonra Minsky'nin finans teorisi detaylı şekilde incelenmekte ve firmaların kullandığı finansman türleri tüm yönleriyle anlatılmaktadır.Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise hipotezin Türkiye'de yaşanan krizleri açıklama gücü tartışılmaktadır. Bu bağlamda, ilk olarak Türkiye'de finansal sistemin tarihsel gelişimi incelenmektedir. Daha sonra Türkiye'de kamu ve özel sektör kredileri ele alınmaktadır. Son olarak, hipotezin varsayımları doğrultusunda 2008 yılında ortaya çıkan ekonomik kriz sürecinde Türkiye ekonomisi analiz edilmektedir. Bu şekilde finansal istikrarsızlık hipotezi çerçevesinde ülkemizde yaşanan krizlerin ortaya çıkış, gelişim ve sonlanma evreleri açıklanmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
There have been a lot of business cycle and economic crisis in the economies of countries throughout history. Economists came up with various hypotheses to explain the emergence, development and resulting phase of these crises. These hypotheses are tried to be illuminated with the results of the causes of crises.Historical hypotheses which provide a basis for financial instability hypothesis are primarily analyzed in the first chapter . And then financial instability hypothesis is examined in the line of investment, uncertainty, risk, cashflow, and fragility. Finally , criticism from economists to the hypothesis are analyzed and the contribution of these criticisms to hypothesis is expressed.İn the second part , John Maynard Keynes and Minsky's theory of investment is discussed in order to evaluate minsky?s financial instability hypothesis which is the theoretical part of this study . Then Minsky's theory of finance is examined in detail and types of financing used by companies are described in all aspectsIn the third and final part of the study, the explanatory power of hypothesis for the crises experienced in Turkey is discussed. In this context, it is firstly analyzed the historical development of the financial system in Turkey. public and private sector loans in Turkey are then discussed. Lastly, Turkey's economy in the process of economic crisis in 2008 is analyzed. in line with the assumptions of hypothesis. In this way, the emergence, development and resulting phase of these crises experienced in our country within the framework of the financial instability hypothesis is managed to explained