İktibas veya iltibas suretiyle marka hakkının ihlalinden doğan cezai sorumluluk
Criminal liability arising from trademark infringement through quotation or confusion
- Tez No: 513466
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MADEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ticari hayatın doğal bir parçası halini alan markanın hukuki korunmasının yanı sıra cezai olarak da korunması gerekmektedir. Bu ihtiyacın karşılanabilmesi ve marka ihlallerine yönelik caydırıcılığın sağlanabilmesi için KHK düzenlemeleri genişletilerek 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu yürürlüğe girmiştir. Çalışmamızda iktibas veya iltibas suretiyle marka hakkının ihlali halinde ceza hukuku koruması ele alınmaya çalışılmıştır. Marka hakkının ihlali durumunda cezai koruma, yürürlükten kalkan 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin 61/A maddesi ile sağlanmaktaydı. Devamında yürürlüğe giren 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu 30. maddesi ile suçun kapsamı ve özellikle seçimlik hareketleri genişletilmiştir. İktibas veya iltibas suretiyle marka hakkına tecavüz suçunda, taklit veya benzer markalı malların üretimi veya hizmetin sunulması, satışa arz edilmesi veya satılması, ithal ya da ihraç edilmesi, ticari amaçla satın alınması, bulundurulması, nakledilmesi veya depolanması cezai yaptırıma bağlanmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde marka kavramı hakkında genel bilgiler, markanın unsurları ve markanın işlevleri üzerinde durulmuştur. Bunun yanında marka hakkının hukuki niteliği ve ulusal/uluslararası düzenlemelerden bahsedilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümlerde iktibas veya iltibas suretiyle marka hakkına yönelik tecavüz suç tipinin unsurları bakımından bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Bunun yanında yürürlükten kalkan 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Sınai Mülkiyet Kanunu arasında karşılaştırılma yöntemi kullanılarak uygulamadan örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Trademark which has become a natural part of business life must be protected criminally as well as legally. In order to fulfill this necessity and provide the deterrence towards trademark infringements, Industrial Property Law numbered 6769 was enacted. Our work elaborates on and discusses the protection provided by criminal law in the event of infringement of trademark through quotation or confusion. In the event of trademark infringement, criminal protection had previously been achieved by Article 61/A of the abolished Statutory Decree regarding the Protection of Trademark numbered 556. Pursuant to Article 30 of the Industrial Property Law no.6769 which entered into force subsequently, the scope of the offense and especially the actions of choice have been expanded. Within scope of the trademark infringement offense through quotation or confusion, actions such as production of or providing service with respect to, expose for sale or sale of, import or export of, commercial purchase of, maintenance of, transport or storage of copied or similar trademarked goods are sanctioned. In the first chapter of our work, general information on trademark, elements of trademark and functions of trademark are emphasized. Besides, the legal qualification of trademark and national/international regulations are mentioned. In the second and third chapter, information is provided with respect to the elements of trademark infringement offense through quotation or confusion. In addition, examples from practice are provided by means of comparing the abolished Statutory Decree and the present Industrial Property Law.