Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu (TCK madde 245)
Misuse of debit and credit cards crime (Turkish Criminal Code art. 245)
  1. Tez No: 298080
  2. Yazar: MEHMET EMRE YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHİYE EKER KAZANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Nakit olmaksızın kartlı ödeme sektöründeki gelişmeler, banka ve müşterilerine birçok avantaj sağlamakla birlikte, getirmiş olduğu güvenlik açıkları nedeniyle suç ve suçluluk açısından elverişli ortamlar yaratmıştır. Bu nedenle gündelik yaşamın bir parçası haline gelen banka ve kredi kartları ile gerçekleştirilen hukuka aykırı bazı eylemlerin ceza hukuku kuralları ile cezalandırılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır.5237 sayılı TCK'nun yürürlüğe girmesi ile birlikte banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu TCK'nın ?Bilişim Alanında Suçlar? bölümünde özel olarak yaptırım altına alınmıştır. Kanunkoyucu tarafından bu suçun özel olarak düzenlenmesinin temelinde, 765 sayılı TCK döneminde yaşanan bu suçun bir bilişim suçu mu yoksa malvarlığına karşı işlenen bir suç mu olduğu yönündeki tartışmalara son vermek düşüncesinin yattığı görülmektedir. Bu nedenle tez kapsamında öncelikle bilişim suçu kavramı açıklanmış daha sonra banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu, bilişim suçu kavramı çerçevesinde irdelenmeye çalışılmıştır. Daha sonra nakit olmaksızın kartlı ödeme sisteminin işleyişi, sistemin unsurları olan banka ve kredi kartlarının tanımı, özellikleri kullanıldıkları alanlar(ATM, POS, İnternet Bankacılığı vb.) açıklanmaya çalışılmıştır.TCK m. 245'de yer alan banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu düzenlemesine bakıldığında, aslında madde kapsamında birden çok suçun düzenlendiği görülmektedir. Maddenin birinci fıkrasında gerçek bir banka veya kredi kartının kötüye kullanılması fiilleri, ikinci fıkrasında sahte kart üretimi ve bu kartların el değiştirmesine yönelik fiiller ve üçüncü fıkrasında sahte kartların kullanılması yoluyla yarar sağlanması fiilleri suç olarak düzenlenmiştir. Bu suçlar çalışmada ayrı başlıklar halinde suçun unsurlarına ayrılarak incelenmeye çalışılmış, tartışmalı hususlar hakkında yargı kararları ve öğretideki görüşler de dikkate alınarak çözüm önerisi getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in the payment with card sector provided so many advantages to it?s customers as well as providing a convenient environment for crime and criminality with it?s security vulnerability. That?s why illegal acts that are commited by debit and credit cards which are a part of the daliy life should be punished by the rules of criminal law.When Turkish Criminal Code no. 5237 was enacted, crime of misuse of credit and bank cards was regulated under computer crimes section of the code. The legislator regultes this crime privately in order to end the discussion during the effect of the criminal code no.765 concerning if this crime is a computer crime or a crime against property. In this thesis first topic discussed is the concept of computer crimes and the work aims to analyse this crime within the scope of computer crimes. Afterwards general information was given about the operation of payment card systems and definition, features also usage (ATM, POS , Internet banking etc.) of the elements of these systems debit and credit cards.The regulation in art. 245 of the Turkish Criminal Code includes several crimes. First paragraph regulates misuse of the debit and credit cards, second paragraph regulates production of counterfeit cards and trading these cards, third paragraph regulates benefitting by using counterfeit cards. These crimes were discussed under seperate titles. Controversial issues are tried to be solved by regarding court decisions and doctrinal opinions.