Investor protection in Turkey: A cluster analysis
Türkiye'de yatırımcının korunması: Bir kümeleme analizi
  1. Tez No: 298091
  2. Yazar: ATAKAN KÖPRÜLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÜZAR KURT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı sık kullanılan sekiz faktör ile yatırımcının korunmasını 32 ülke arasında araştırmak ve Türkiye'nin yerini bu ülkeler arasında kümeleme analizi yardımı ile üç farklı dönem için belirlemektir. İlk dönem; Enron, Tyco ve WorldCom gibi uluslar arası skandallardan önceki dönemi, 1994- 1998 yıllarını yansıtmaktadır. İkinci dönem verileri bu skandalları kapsayan dönemi ve sonrasını, 1998- 2004 yıllarını içermektedir. Son dönem, güncel dönemi, 1998- 2009 yıllarını yansıtmaktadır.Çalışmada yapılan analiz iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda, sekiz yatırımcının korunması faktörünün arasındaki ilişki, korelasyon analizi ile incelenmiştir. Analizin ikinci kısmı, tüm dönemler için 32 ülkeyi yatırımcıyı koruma seviyelerine göre K- ortalamalar kümeleme analizi ile elde edilen üç küme halinde belirtmiştir.Çalışmanın sonuçlarına göre 32 ülke içinde Türkiye, zayıf yatırımcı korunması, yoğun ortalık yapısı ve düşük pazar gelişim seviyesine sahiptir. Böylece bu çalışma literatürde de belirtildiği gibi Türkiye'nin gelişmekte ve Fransız yasa ailesinden olan bir ülke olduğunu onaylamaktadır. Diğer bir yandan Türkiye yatırımcıyı koruma seviyesini arttırmıştır fakat bu artış gelişmiş ülkelerin gösterdiği artış kadar tatmin edici değildir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the investor protection in 32 countries with commonly used investor protection proxies and determining the Turkey?s place among these countries by cluster analysis for three different periods. First period reflects the early period which is before the accounting scandals such as Enron, Tyco and WorldCom; the period of 1994- 1998. Second period data consists of during and after these scandals period; the period of 1998- 2004 and the last period presents the current period; the period of 1998- 2009.The analysis of the study consists of two parts. In the first part, the relation between eight investor protection proxies is examined by correlation analysis. Second part of the analysis presents the three clusters dependent on investor protection level of 32 countries for each period which obtained by K-means cluster analysis.The empirical results indicate that Turkey has a low investor protection, high ownership concentration and low stock market development in the 32 countries. Thus, regarding characteristics of Turkey in literature, the results confirm that Turkey is a developing country with French- civil law origin.On the other hand, Turkey improved its investor protection level through the periods, but it is not sufficient as developed countries.