Kurumsal çerçevede e-devlet: Dünya uygulamaları ışığında Türkiye örneği
E-government in the context of institutional perspective: World applications and the case of Turkey
- Tez No: 298116
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN CAN AKTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler 20. Yüzyılın sonlarında dünyadaki algılarda önemli farklılaşmalara yol açmıştır. Yeni dünya düzen, globalleşmenin ve teknolojinin dinamiğini değiştirmiş, yönetim süreçlerine ve sosyo ekonomik koşullara etki etmiştir. eDevlet, etkinlik, verimlilik, şeffaflik ve katılımcılığın temellerini değiştirmştir. Bilgi toplumları için bir yönetim modeli olarak tavsiye edilmektedir. Fiziksel avantajları yüksek olan eDönüşüm süreci, devletle vatandaş arasındaki sorunların çözülmesine kurumların daha iyi çalışmasına olanak tanıyarak katkı sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı eDevleti, teorik ve pratik yönü ile farklı bakış açıları ile incelemek ve Türkiye'de gerçekleştirilen uygulamaları değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
At the end of the 20th century, the world countries have started to use eGovernment applications to provide public services in a more effective and efficent way by benefiting from developments information and communication technologies.World economy has witnessed an important change and transformation and the changes in dynamics of technologies has spreaded in administration processes which caused impacts on socioeconomic structres of the societies. With the implementation of eGovernment projects there have been major changes in efficiency,productivity,transparency and participation.This new structure of public administration has presented important expansions for all countries and led them to have resources for reorganization of administrative mechanisms and apparatuses.