İşyerinde yıldırma (mobbing) ve iş doyumu ilişkisi
The relationship of mobbing and job satisfaction
  1. Tez No: 298128
  2. Yazar: GÜLŞAH VURAL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİLE GÜRÇAY ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
Tarih boyu iş yaşamında görülen ancak son yıllarda işyerinde yıldırma (mobbing) kavramıyla ifade edilen olgu tüm dünyada örgütler için önemli bir sorundur. Bu çalışma işyerinde yıldırma (mobbing) olgusunun çalışan verimliliğini etkileyen en önemli faktörlerden biri olan iş doyumu üzerindeki etkisinin saptanması amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma işyerinde yıldırma (mobbing) mağduru çalışanların maruz kaldıkları yıldırma ile demografik özellikleri, iş doyumları, iş doyumsuzlukları, yaşam doyumları ve kişilik özellikleri arasındaki ilişki saptanmaya çalışılmıştır. Bu ilişkileri ölçmek için Örgütsel Yıldırma Ölçeği, Brayfield-Rothe İş Tanımlama Endeksi, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Beş Faktör Envanteri kullanılmış, bu ölçeklerden oluşan test bataryası 157 katılımcıya uygulanmıştır. Sonuç olarak işyerinde yıldırma (mobbing) ile iş doyumu ve yaşam doyumu arasında negatif yönde, işyerinde yıldırma (mobbing) ile iş doyumsuzluğu ve duygusal dengesizlik kişilik özelliği arasında ise pozitif yönde ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobbing which has been experienced in workplace all through history is now percepted as a critical problem for organizations among the globe. The present study aims to examine the relation between mobbing and demographic variables, job satisfaction, job dissatisfaction, life satisfaction and personality. The Mobbing Scale, Brayfield-Rothe Job Description Index (JDI), Life Satisfaction Scale and Big Five Inventory (BFI) are applied to 157 participants to measure the mentioned relations. The findings show that mobbing is negatively related to job satisfation and life satisfaction while it is positively related to job dissatisfaction and neuroticism.