Workplace mobbing and its relationship between job satisfaction and organizational trust study: A study on Turkish academicians
İşyerinde psikolojik yıldırmanın iş tatmini ve örgütsel güven ile arasındaki ilişki: Türk akademisyenler üzerine bir çalışma
- Tez No: 296548
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BEGÜM ÖTKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Psikolojik yıldırma çalışanlar vesilesiyle , en başından beri var olan karmaşık bir konudur ancak insan doğası gereğince bu süreçte yer alan herkes tarafından görmezden gelinmektedir. Kültür, cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve kıdem ayrımı olmaksızın herkes, son derece ciddi sonuçları olan psikolojik yıldırmanın kurbanı olabilir. Psikolojik yıldırma kurbanları genellikle hem psikolojik hem de fiziksel olarak benzer semptomlar göstermektedir. Psikolojik yıldırma, ana faktörlerden biri olarak hem sosyal hayatı hem de iş hayatını etkilemektedir. Psikolojik yıldırmanın kamusal hayat üzerinde ne kadar büyük bir zarara yol açabileceğini anlamak hiç de zor değildir.Bu çalışmanın amacı; psikolojik yıldırma, örgütsel güven ve iş tatmini kavramları arasındaki karşılıklı ilişkiyi üniversite akademisyenlerine uygulanan kantitatif çalışma yoluyla incelemektir.Bu çalışmada, Türkiye'deki akademik ortamda varolan psikolojik yıldırmayı açıklamak için kantitatif yöntemler kullanılmaktadır. Çalışma; hipotez testi (açıklayıcı) üzerine kurulmuştur. Korelasyonel ve kesitsel bir araştırmadır. Veri toplama aşamasında, hem yüz yüze hem de (e-posta ve online araştırma siteleri yoluyla uygulanan) online veri toplama teknikleri kullanılmıştır. Çalışma 250 kişilik bir örneklemle gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, devlet ve vakıf üniversiteleri olmak üzere iki farklı örgütlenme biçiminden yedi farklı üniversitenin akademisyenleri arasından seçilmiştir.Çalışmanın sonuçlarına göre; psikolojik yıldırma iş tatmini ve örgütsel güven kavramlarını çift yönlü olarak etkilemektedir. Bu çerçevede, iş tatmini iyileştikçe psikolojik yıldırma oranı azalmakta ve iş tatmini kötüleştikçe psikolojik yıldırma oranı artmaktadır. Benzer şekilde, örgütsel güven arttıkça psikolojik yıldırma oranı azalmakta ve örgütsel güven azaldıkça psikolojik yıldırma oranı artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mobbing is a complex subject which exists in employee occasion from the very beginning; but it is ignored by everybody who takes place in this process due to human nature. Everybody with no difference in culture, in sex, in age, in education level and in seniority can be subject to mobbing which has very serious results. Victims of mobbing usually show similar symptoms both psychological and physical. Mobbing as one of the main factors, negatively influences both social and work life. It is easy to understand how much damage it can cause on public life.The aim of this study is to examine the mutual relationship between the concepts of mobbing, organizational trust, and job satisfaction with a quantitative study which is applied to university academicians.In this study, quantitative methods is used to describe the mobbing at Turkish academic environment. The type of design is Hypothesis-Testing (explanatory). It is a correlational and cross-sectional research. Both face to face and online (through e-mail and online survey web sites) data collection techniques were used in the phase of collecting data. The study was realized with a sample size of 250. The respondents are recruited among the academicians of seven different universites which has two different types of organizations as state and foundation universities.According to the results of this research; mobbing affects the concepts of job satisfaction and organizational trust bidirectionally. In this framework, when job satisfaction gets better, the rate of mobbing decreases and as the job satisfaction gets worse, the rate of mobbing increases. Similarly, when organizational trust increases, the rate of mobbing decreases and as the organizational trust decreases, the rate of mobbing increases.