Derinçay havzasının (Çorum) hidrojeoloji incelemesi
- Tez No: 29814
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji (Hidrejeoloji) Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İv ÖZET Derinpay havzasının (Çorum) hidrojeoloji incelemesi, havzada yeraltısuyu taşıyan oluşukların belirlenmesi, bunların hidrolik özellikleri ve beslenim-boşalım sis temleri ile yeraltısuyu potansiyelinin belirlenmesini içermektedir. Havzada yeraltısuyu taşıyan en önemli oluşuklar Kuvater- ner yaşlı alüvyon, Triyas yaşlı rekristalize kirectaşla- rı (Dağkarapmar üyesi) ve Jura-Kretase yaşlı kirectaşla- rı (Akbayır formasyonu) dır. Eosen yaşlı volkanik ve volkano-tortul kayaçlar (Bayat formasyonu) ile Pliyo- Kuvaterner yaşlı pakıltaşı ve kumtaşları (Büyükşeyhef en- ditepe formasyonu) yarı gecirimli oluşuklardır. Alüvyon, serbest akifer özelliğindedir. Kalınlığı 0-40 m arasında olan akiferin tane boyu dağılımı; dolayısıyla da gözenekliliği ve geçirimliliği oldukpa değişkendir. Alüv yondaki sondaj kuyularının verimleri 1-50 l/s arasında değişmektedir. Yağıştan, yüzeysel akıştan, komşu Pliyo- Kuvaterner yaşlı pakıltaşı-kumtaşı biriminden ve sulama dan sızma ile beslenen alüvyonun yıllık yeraltısuyu e a potansiyeli, 27x10 m olarak hesaplanmıştır. Triyas yaşlı kireetaşları birbirinden bağımsız ve genel- 2 likle 1-5 km alana sahip mostralar halinde bulunur. Kırık ve patlaklarından beslenen kireptaşları, beslenim- lerini 5-30 l/s verimli kaynaklar vasıtası ile boşalt maktadır. Kaynak azalma eğrilerinin analizi yöntemiyle e 3 hesaplanan beslenim miktarı 2x10 m /yıl 'dır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The hydrogeological investigation of Derinpay basin (in Çorum) contains determining the aquifer formations, their hydraulic properties, recharge and discharge systems and groundwater potantial. Quaternary aged alluvium, Triassic aged recrystalized limestones (Dağkarapmar member) and Jurassic-Cretaceous limestones (Akbayir formation) are the most important aquifers in the study area. Eocene aged volcanic and volcano-sedimentary rocks (Bayat formation) and Plio- Quaternary aged conglomerates and sandstones (Büyükşeyh- efenditepe formation) are the semiaquifer formations in the study area. Alluvium is an unconfined aquifer. It has 0-40 m thick ness and its grain sise distribution, porosity and perme ability are rather variable. Discharge amount of the wells drilled in aluvium is 1-50 1/sec. Alluvium aquifer recharged by infiltration from precipitation, surface run-off, neighboring Plio-Quaternary sandstones and cong- 6 3 lomerates and irrigation, contains 27x10 m /year ground water. Triassic aged limestones occurs as outcrops divided into 2 section and are usually 1-5 km. The limestones recharged from their fractures and cracks discharge their water by the springs of 5-30 1/sec yield. Annual recharge amount of the limestones calculated by analysing spring reces- 6 3 sion curves, is 2x10 m.