Sağlık personelinin motivasyonu ve buna ilişkin araştırma
Motivation of healthcare staff and a research about motivation of healthcare staff
- Tez No: 298137
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sağlık hizmetleri sunan işletmeler, içinde barındırdığı insan kaynağı açısından oldukça çeşitlidir. Bu nedenle, sağlık hizmetlerinin bir özelliği olan işlevsel bağlılık söz konusudur. Sağlık çalışanları, birbirlerinden ayrı hareket edemez, ortak alınan kararlar uygulanır, içlerinden bir parçanın bile sistemden kopması çok büyük aksaklıklara yok açabilir. İnsan faktörünün bir sağlık işletmesinde vazgeçilmez bir unsur olduğunu göz önünde bulundurarak, araştırmanın temel amacı, sağlık çalışanlarının mevcut motivasyon düzeylerinin belirlenmesi, demografik özelliklerine göre motivasyon boyutlarını algılamaları ve değerlendirmeleri, motivasyon boyutları arasındaki ilişki ve motivasyona etki eden faktörlerin önem düzeylerinin tespit edilmesidir.Araştırma, İzmir ilinde bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacına uygun olarak eğitim ve araştırma hastanelerinden birincil ve ikincil veriler toplanmıştır. Birincil verilerin toplanmasında sağlık çalışanlarına motivasyon ölçeği kullanılmıştır. Sağlık çalışanlarının motivasyon algıları beşli likert tipi ölçek ile ölçülmüştür. Verilerin analizinde öncelikle güvenilirlik analizi yapılmıştır. Daha sonra tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi yapılmıştır.Sağlık çalışanlarına yönelik uygulanan ölçek bulgularına göre katılımcıların cinsiyetlerine, yaşlarına, gelirlerine, eğitim düzeylerine, görevlerine meslekteki ve kurumdaki görev sürelerine göre motivasyon için verdikleri yanıtlar arasında fark olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, bir sağlık işletmesinde personel motivasyon algılarının, çalışanlar için önemli olan motivasyon araçlarının ve motivasyon düzeylerinin belirlenmesi ve sağlık işletmesi yönetiminin bu analizler üzerinden çalışanlara yönelik hedef ve stratejiler belirlemeleri, hastane etkinliğini artırıcı bir uygulama olabilir.
Özet (Çeviri)
In healthcare organizations, there are too many job descriptions. For this reason, healthcare organization has special characteristics like functional commitment. Healthcare staff can not act separately, common decisions which are appropriate for all staff must be implement, even in a part of them breaking off in the system may have a very large disturbances. The main aim of the study is determine the level of motivation of healthcare staff, perceptions and assessments of motivation dimensions according to demographic characteristics, relationship between the motivation dimensions and importance level of motivation.Study realized in a training and research hospital which located in Izmir. For the purpose of the research primarily and secondary data was obtained. To determine the motivation level, 5 point scale was used. Firstly the reliability analyze was conducted. Then descriptive statistics, independent samples t-test and one way ANOVA test were carried out.According to participants? genders, ages, incomes, education levels, jobs, working durations in the job and in the organization, there are significantly differences in some motivation dimensions. As a conclusion, analyzing the healthcare staff perceptions about motivation, identifying the motivation level, important motivation tools for the staff and defining objectives and strategies according to these findings can be increase the healthcare organization effectiveness.