Hz. Peygamber'in hatalar karşısındaki tavrı
The Prophet?s manner aganist faults
- Tez No: 298143
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR PALABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Hz. Peygamber'in hatalar karşısındaki tavrı adlı bu çalışma, giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır.Girişte, peygamber kavramı üzerinde durulmuştur. Bu kavram Arapça ?Rasül? ve ?Nebî? kavramlarıyla ele alınmıştır. Daha sonra konunun üzerine bina edildiği ?hata? kavramı üzerinde durulmuştur. Hata kavramının sözlük ve terim manası ortaya konduktan sonra bu kavramla bağlantılı diğer kavramlar üzerinde durulmuştur. Konumuzda değerlendirmeye tabi tutulan hatadan kastedilen mana da açıklanmıştır. Hatanın tarihi seyri ortaya konmuştur. Hataların sebep ve çeşitleri isimli birinci bölüme geçmeden evvel, Hz. Peygamber döneminde hataların ortaya çıkmasındaki temel faktörlerden biri olması nedeniyle, câhiliye inanç ve düşünceleri üzerinde durulmuştur.Birinci bölümde, hata yapanın hataya düşme sebebi ile davranışın hata olma sebebi üzerinde durulmuştur. Hata çeşitleri de inançla ilgili hatalar, ibadetle ilgili hatalar ve muamelatla ilgili hatalar olarak tasnif edilmiştir. Konuyla ilgili hadisler, bu başlıklar altında incelenmiştir. Burada hataların daha çok hangi konularda meydana geldiği ortaya çıkmıştır. Fakat, Hz. Peygamber'in hataları düzeltme metodunu ikinci bir bölüm olarak değerlendirildiği için, Hz. Peygamber'in tavrı bu bölümde incelenmemiştir.İkinci bölümde ise, Hz. Peygamber'in câhiliye toplumunu, medenî bir toplum haline getirirken, uyguladığı metodlar konu edilmiştir. Daha sonra da, bu metodları uygularken benimsediği ilkelerden bahsedilmiştir.Sonuç olarak Hz. Peygamber'in toplumu ıslah ederken kullandığı teknikleri, günümüz pedagojisi daha yeni ulaşmıştır. Bu metodlar, asrın idrakine sunulduğunda, o gün icra ettiği fonksiyonu bügün de yapacaktır.
Özet (Çeviri)
This worked is marked by the attitude of the prophet speed across the entrance, consist of two section and a conclusion.Introduction, we focused on the conceptof the prophet. Grosping it in Arabic“RASUL”and“PROPHET”concepts are discussed. Then the issue has been building on the“FAULT”focuses on the concept. After putting out of the meaning of the concept of the fault term in the dictionary and other concepts related to this concept are emphasized.Subject to fault, the emplied meaning is explained in our subject evaluation. Historical course of the fault have been revealed. The first section before moving on the causes and types of the fault by the prophet, one of the main factorsin the emergency of the prophet of fault due to ignorance on the beliefs and ideas are discussed. The first chapter, the something falling into fault due to fault are emphosized. Fault types of the fault related to the faith, worship, on the fault were classified as fault related of the applications. Hadiths on the subject were examined under these headings. Here, what matters more than the faults appeared to occur. But, this second section considers to be a method for correcting fault of the prophet. Prophets attitude has not been investigated in this section.In the second part, ignorance of the prophet society, a civilized society while becoming, the subject methods are applied. Then, applying the adapted principles of this method are decribed.As a result, while breeding techniques used by the prophet's society today has reached a new pedagogy people. This methods are unaware of the centryserved the function of performing that day will make today.