A post-Soviet state under Russian threat: Explaining Georgia's alignment preferences
Rus tehdidi altında Sovyet sonrası bir ülke: Gürcistan?ın ittifak seçeneklerinin açıklanması
  1. Tez No: 298142
  2. Yazar: MURAT GÜNEYLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİF MANDACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bağımsızlığından bu yana Gürcistan küçük bir devlet olarak, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü güvence altına alma yolunda, önemli zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Sovyet sonrası ülkelerde görülen birçok diğer problemin yanı sıra, Abhazya'da ve Güney Osetya'daki etnik ayrımcılık ve bu çatışmaların güçlü komşu Rusya tarafından manipülasyonu Gürcü devletini oldukça savunmasız bir konuma itmiştir. Bu yüzden Gürcistan, Rusya'yı dengelemek ve bağımsızlığını güçlendirmek amacıyla, dış devletlerin müttefikliğine ihtiyaç duymuştur. Ancak Gürcistan her zaman Rusya'yı dengelemeyi tercih etmemiş ve 1993 yılının sonunda Moskova'yla güvenlik işbirliğine dayalı bir ittifaka gitmiştir. Birkaç yıl içinde Gürcü devleti ittifak stratejisini yeniden Rus tehdidini dengelemek üzere değiştirmiş ve ABD ve Avrupalı devletlerin bir müttefiki olmuştur.Bu çalışma Rus tehdidine bir cevap olarak gelişen Gürcistan'ın ittifak seçeneklerini açıklamayı amaçlamaktadır. Gürcistan'ın Rusya da dahil olmak üzere, dış devletlerle kurduğu ittifakların gerçek nedenlerini ve sonuçlarını inceleyebilmek için, Stephen Walt'un tehdit dengesi (balance-of-threat) teorisi ve bu teorinin eleştirileri kullanılacaktır. Ayrıca Gürcistan'ın NATO üyesi ülkelerle oluşturduğu ittifakın temelleri incelenecek ve Gürcistan-NATO ilişkilerine yönelik genel bir bakış ortaya konulacaktır. 2008'deki Rusya-Gürcistan savaşının, bu ilişkiler üzerinde ortaya koyduğu yeni anlamlar da çalışma içerisinde tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since its independence Georgia, as a small state had many difficulties in securing its sovereignty and territorial integrity. Besides many other problems that observed in all post-Soviet states, the ethnic separatism in Abkhazia and South Ossetia and the manipulation of these conflicts by Russia ?the powerful neighbor, put the state in a very vulnerable situation. For that reason Georgia needed external states as allies to balance Russia and consolidate its independence against the former hegemonic power. However Georgia did not choose always to balance Russia and formed an alignment with Moscow, beginning in the end of 1993 that was based on security cooperation. In several years, the Georgian state shifted its alignment strategy to balance again and it became an ally of the US and the European States.This study aims at explaining alignment choices of Georgia that emerged as a response against the Russian threat. It uses Stephen Walt?s balance-of-threat theory and its critics to examine the real reasons for and consequences of the alliances that Georgia formed with the external states including Russia. It also examines the origins of the alignment between Georgia and NATO member states and gives an overview of the NATO-Georgia relations. The implications of the Russia-Georgia war of 2008 on this relations are also discussed.