Birleşme ve satın almaların Türk bankacılık sisteminin performansına etkisi
The impact of mergers and acquisitions on the performance of Turkish banks
  1. Tez No: 298146
  2. Yazar: FATMA DİLVİN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KASMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Türk bankacılık sisteminde 2001 krizi ardından birleşme ve satın alma faaliyetleri hız kazanmıştır. Bu çalışma ile amaç, Türkiye'de yaşanan bu birleşme ve satın alma eğiliminin etkisini analiz etmek ve elde edilen sonuçlar ışığında politika önerileri sunmaktır. Bu çalışma ile Türk bankacılığında yaşanan bu gelişmelerin bankaların etkinlik, verimlilik, piyasa yapısı ve riskine etkisi analiz edilmiştir. Yaşanan bu birleşme ve satın almaların sonucunda bankaların performansının nasıl etkilendiği, ileride yaşanacak muhtemel birleşme ve satın almalar için önem taşımaktadır.Çalışmanın sonuçlarına göre birleşme ve satın alma faaliyeti gösteren bankaların maliyet etkinlikleri ve ölçek etkinlikleri birleşmeyen bankalara göre daha iyi durumda olduğu bulunurken, birleşmeyen bankalar daha kar etkin çıkmıştır. Birleşme ve satın alma faaliyetleri maliyet etkinliğini istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde etkilemezken, kar etkinliğini arttırıcı yönde bir etkisi olduğu görülmüştür.Birleşen bankalar teknik etkinlik değişimlerinde azalma yaşanmış olmasının, adaptasyon sürecinin tamamlanmamış olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Birleşmeyen bankalar, saf etkinlik ve toplam faktör verimliliği değişimi açısından birleşen bankaları geride bıraksalar da verimlilikteki artışları düşüş trendine girmiştir.Birleşmelerin rekabet üzerindeki etkisi incelendiğinde ise, yaşanan konsolidasyonun rekabeti arttırıcı bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yabancı bankaların satın almalar yolu ile piyasaya nüfuz etmesi de rekabeti arttırıcı bir etkide bulunmuştur. Yaşanan rekabet artışının sistemin riskinde bir artışa neden olmadığı görülmüştür.Çalışmanın sonuçları, birleşme ve satın almaların Türk bankacılık sisteminin performansına olumlu bir katkı yaptığını göstermektedir. İlerleyen yıllarda, birleşen bankaların entegrasyon sürecinin tamamlanması ile performansın daha da artması beklenmektedir
Özet (Çeviri)
The mergers and acquisitions in the Turkish banking system have accelerated following the 2001 crisis. The aim of this study is to analyze the effects of the merger and acquisition trends and provide policy implications in accordance with the findings. With this study, the effects of mergers and acquisitions on the efficiency, productivity, market structure and risk are analyzed. As a result of these mergers and acquisitions, how the performance of banks are affected are of great importance for possible mergers and acquisitions in the future.According to the results, the cost efficiency and scale efficiency of the merged banks are greater than the non-merged peers, whereas the non-merged banks are more profit efficient. The merger and acquisition activities are not found to have a significant effect on the cost efficiency, but a significant and positive effect on profit efficiency.The decline in the technical efficiency of the merged banks are thought to be the result of the incomplete adaptation process. Although, the non-merged banks have superiority over the merged banks on pure efficiency and total factor productivity change, the increase in their productivity is declining.When the effects of mergers and acquisition on the competition are analyzed, the consolidation are found to have a positive effect on the competition. The foreign bank penetration in the market also have a positive effect on the competition. The increase in the competition is not found to have an increasing effect on the risk of the sector.The overall results of the study indicate that mergers and acquisitions have a favorable effect on the performance of the Turkish banking system. In the following years, with the completion of the integration process of the merged banks, the performance of the banks are supposed to increase.