Kurumsal girişimcilik ve işletme performansı ilişkisi: Dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde uygulama
The relationship between corporate entrepreneurship and firm performance: An implementation in four and five star hotels
- Tez No: 298159
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU SELİN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tez çalışmasında, kurumsal girişimcilik eğiliminin küresel rekabet ortamında işletmelere sağlayacağı fayda üzerinde durulmuş ve otelcilik sektöründe yaşanan rekabetin yoğunluğuna bağlı olarak kurumsal girişimcilik ile işletme performansı arasındaki ilişki incelenmiştir.Literatür incelemesinden sonra, Türkiyede'ki dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinden elde edilen verilere dayanarak, kurumsal girişimciliğin finansal performans ve finansal olmayan performans üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Çalışmada, kurumsal girişimcilik eğilimi; yenilikçilik, proaktiflik, risk alma, örgütsel yenilenme ve agresif rekabetçilik olmak üzere beş boyut olarak ele alınmaktadır. Otel işletmelerinin performansı ise finansal ve finansal olmayan performans olmak üzere iki boyutta ele alınmıştır. Araştırma hipotezlerini test edebilmek için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Regresyon analizi sonucu, kurumsal girişimcilik boyutlarından; proaktiflik, yenilikçilik ve rekabetçi agresiflik boyutlarının konaklama işletmelerinin finansal performans ve finansal olmayan performansları üzerinde anlamlı ve pozitif etkisi olduğu belirlenmiştir. Kurumsal girişimciliğin diğer boyutları olan; örgütsel yenilenme ve risk alma boyutunun, konaklama işletmelerinin finansal performans ve finansal olmayan performans üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation the relation between corporate entrepreneurship and firm performance was examined regarding the benefits of corporate entrepreneurship and intensive competition in the hotel sector.In the first parts of this dissertation general explanations of entrepreneurship and corporate entrepreneurship are given. Then based on data obtained from four and five star hotels in Turkey, the effects of corporate entrepreneurship on financial and non- financial performance were analized. In this study, corporate entrepreneurship is discussed in five dimensions, i.e. innovativeness, proactiveness, risk taking, organizational renovation and aggressive competitiveness. Hotel enterprises? performances are studied regarding financial and non-financial performance. Regression analysis was applied in order to test the hypothesis. Regression analysis revealed that proactiveness, innovativeness and competitive aggressiveness have positive and significant effects on the financial and non-financial performance of hotel enterprises. It is also pointed out that other dimensions of corporate entrepreneurship such as organizational renovation and risk taking do not have significant effects on financial and non-financial performance.