Sağlık işletmelerinde kurumsal girişimcilik ve performansa etkisi
Corporate entrepreneurship in healthcare institutions and the impact to performance
- Tez No: 358694
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada, kurumsal girişimcilik kavramının boyutları, sağlık işletmelerinde uygulanabilirliği ve performans ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmada daha önce başka bir çalışmada kullanılmış ve bu çalışma için yeniden düzenlenmiş anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın anketi Ankara'da yer alan kamu, üniversite ve özel hastane yöneticilerine uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, sağlık işletmelerinde kurumsal girişimcilik kavramının henüz tam anlamıyla bilinmediği ve kurumsal girişimciliğin sağlık işletmeleri performansı üzerinde düşük etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarından yola çıkarak; sağlık alanında kurumsal girişimcilik faaliyetlerinden yararlanmak için; risk yönetimi, AR-GE, stratejik yönetim gibi alanlarda hizmet içi eğitimler planlanmalıdır. İnnovasyon çalışmaları desteklenmeli ve cesaretlendirilmelidir. Müşteri taleplerini karşılayacak kaliteli hizmet sunabilmek ve rekabet üstünlüğü sağlayarak pazarda değer yaratmak için kurumsal girişimcilik faaliyetlerinde yönetimin her düzeyinde farkındalık yaratılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the dimensions of corporate entrepreneurship, implementation to healthcare institutions, and the relationship with performance were investigated. The study was conducted by using a questionnaire modified from previous studies. All participants who were in charge of hospital managing for goverment, universities and private sector in Ankara completed the forms. Our results demonstrated that the concept of corporate entrepreneurship is not known at sufficient levels, and it has little impact on the performance of healthcare institutions. In conclusion, in order to benefit from corporate entrepreneurship on the field of healthcare services, education programs on the risk management, research and development and strategic management should be planned. Innovation attempts should be supported and encouraged. Awareness at each level of management must be created to improve service quality that meets client demands, and to create value in healthcare market that provides competition superiority.