Sınıf öğretmenlerinin sahip oldukları öğrenme stilleri ve kullandıkları bilişüstü öğrenme stratejileri
Primary teachers? learning styles and their usages of metacognitive learning strategies
- Tez No: 298169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, sınıf öğretmenlerinin sahip oldukları öğrenme stilleri ile kullandıkları bilişüstü öğrenme stratejilerini belirleyerek, hangi öğrenme stiline sahip sınıf öğretmenlerinin hangi bilişüstü öğrenme stratejilerini kullandıklarını ortaya koymaktır.Araştırma, tekil ve ilişkisel tarama modellerinden yararlanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda, araştırmanın evrenini Türkiye'deki tüm illerde görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmuştur. Çalışma evrenini ise, Uşak İl merkezinde bulunan 40 ilköğretim okulunda görev yapan toplam 464 sınıf öğretmeni oluşturmuştur.Araştırmada, sınıf öğretmenlerinin kişisel özelliklerini belirlemek için ?Kişisel Bilgi Formu?, sahip oldukları öğrenme stillerini belirlemek için ?Kolb Öğrenme Stilleri Envanteri? ve kullandıkları bilişüstü öğrenme stratejilerini belirlemek için ise ?Bilişüstü Öğrenme Stratejileri Belirleme Ölçeği? kullanılmıştır.Araştırmada yanıt aranan sorulara yönelik olarak toplanan verilerin analizi aşamasında, sayı ve yüzdelerden, sayısal karşılaştırmalar için kay kare testinden, aritmetik ortalama ve standart sapma hesaplamalarından, t testinden ve tek yönlü varyans analizinden (ANOVA) yararlanılmıştır. ANOVA testinde grup varyanslarının eşit olduğu durumlarda, karşılaştırmalardaki farklılığın kaynağını bulmak için LSD (Fishers's Least Significant Difference) testi, grup varyanslarının eşit olmadığı durumlarda ise Dunnett C testi kullanılmıştır. Yapılan analizlerde anlamlılık düzeyi .05 olarak kabul edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 17.0 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programından yararlanılmıştır. Bilişüstü Öğrenme Stratejileri Belirleme Ölçeğinin geliştirilme sürecinde ise LISREL 8.51 (Linear Structural Relations) programı kullanılarak yapısal eşitlik modelinin uygulama alanı olan doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır.Araştırma sonunda, sınıf öğretmenlerinin çoğunun dönüştürücü öğrenme stiline sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Ayrıca, sınıf öğretmenlerinin sahip oldukları öğrenme stillerinin yaş gruplarına göre farklılaşırken, cinsiyete, mezun olunan okula ve alana özgü yayınları takip etme durumuna göre farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, sınıf öğretmenlerinin planlama stratejilerini, izleme stratejilerini ve duyuşsal stratejileri yoğun olarak kullandıkları, değerlendirme stratejilerini ise daha az kullandıkları belirlenmiştir. Yine, sınıf öğretmenlerinin kullandıkları bilişüstü öğrenme stratejilerinin yaş gruplarına, mezun oldukları okullara ve alana özgü yayınları takip etme durumlarına göre farklılaşırken, cinsiyete göre farklılaşmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Bunların yanısıra, uyum sağlayıcı öğrenme stiline sahip sınıf öğretmenlerinin planlama stratejilerini ve duyuşsal stratejileri, özümleyici öğrenme stiline sahip sınıf öğretmenlerinden daha çok kullandıkları belirlenmiştir.Sonuç olarak araştırmada, sınıf öğretmenlerinin sahip oldukları öğrenme stilleri ile kullandıkları bilişüstü öğrenme stratejilerinden özellikle planlama stratejileri ve duyuşsal stratejiler arasında bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to identify learning styles that primary teachers have and metacognitive learning strategies that they use.The study was conducted by using singular and correlational models. The population of study composed of primary teachers working in primary schools in Turkey and the study population consisted of 464 primary teachers who were working at 40 primary schools in the city of Uşak.?Personal Information Sheet?, ?Kolb Learning Styles Inventory? and ?Metacognitive Learning Strategies Determining Scale? were used in this study as measurement instruments.Statistical analysis of the data was performed by SPSS 17.0. In the data analysis ?numbers and percentages?, ?chi-square? and ?arithmethic mean and standart deviation? for numerical comparisons and ?t test? and ANOVA were used. To determine the source of differences between the comparisons, ?LSD? and ?Dunnett C? were used. In the statistical analysis, 0.05 was accepted as the significance level. In scale development process, confirmatory factor analysis was used with LISREL 8.51.The results indicated that primary teachers mostly have converger learning style. In addition while their learning styles vary according to their age group, it was found that there is no statistically significant difference according to gender, type of school that they were graduated and the publications that they follow in their own fields. Moreover, it was also found out that they used planning strategies, monitoring strategies and affective strategies frequently and they used evaluation strategies less frequently than other strategies mentioned above. Another important result indicated that metacognitive learning strategies that the primary teachers use vary according to age group, the type of school that they were graduated and the publications that they follow in their own fields; while there is no statistical significant difference in terms of gender. It was found that primary teachers who have accomadator learning style use planning strategies and affective strategies more than those primary teachers who have assimilator learning styles.As a result, it is concluded that there is a relationship between primary teachers learning styles and use of metacognitive learning strategies, especially between planning strategies and affective strategies.