İlkokul öğretmenlerinin öğretme öğrenme anlayışlarını etkileyen değişkenlerin yapısal eşitlik modeliyle incelenmesi
Analysis of variables that effect teaching learning approaches of primary school teachers by structural equation model
  1. Tez No: 551517
  2. Yazar: ŞERİFE ARDIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNER USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Eğitim sistemi içerisinde yapılan değişiklikler uygulayıcı olarak öğretmenin rolünde farklılıklara neden olmaktadır. Geleneksel yaklaşımdan yapılandırmacı yaklaşıma geçişin sağlandığı bu değişim ile birlikte öğretmenlerden sınıfta öğrencinin bilgiyi yapılandırdığı ve aktif katılımının sağlandığı sınıf ortamlarının hazırlayabilmeleri beklenmiştir. Ancak öğretmenlerin yapılandırmacı yaklaşım etkinliklerini sınıfa taşımadıkları görülmüştür. Bu bakımdan, ilkokul öğretmenlerinin sahip oldukları öğretme-öğrenme anlayışlarının incelenmesi oldukça anlamlıdır. Bu çalışmada ilkokul öğretmenlerinin öğrenme öğretme anlayışlarını etkileyen değişkenlerin bir model üzerinde incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2018-2019 öğretim yılında Manisa İli Kırkağaç ve Soma ilçelerinde çalışmakta olan 300 ilkokul öğretmeni oluşturmaktadır. Alanyazın incelenerek epistemolojik inançlar, öz yeterlilik algıları, bireysel yenilikçilik durumları, cinsiyet, branş ve kıdem değişkenlerinin öğrenme öğretme anlayışları ile ilşkili oldukları görülmüştür. Bu ilişkiler temel alınarak belirtilen değişkenlerin öğretme öğrenme anlayışları üzerinde doğrudan ya da dolaylı etkilerini gösteren kuramsal model oluşturulmuş ve yol analizi yöntemi ile test edilmiştir. Kurulan ilk modelin uyum indekslerinin kabul edilebilir sınırlar içinde olmaması nedeniyle alanyazın ışığında bazı değişiklikler yapılarak yeni bir model kurulmuştur. İkinci model üzerinden elde edilen sonuçlar kurulan model ile veri uyumunun kabul edilebilir sınırlar içinde olduğunu göstermektedir. Modele göre epistemolojik inançları olgunlaşmış ve yeniliklere açık öğretmenler öğrenme öğretme anlayışlarında yapılandırmacı yaklaşımı daha fazla tercih etmektedirler. Genel öz yeterlilik ve bireysel yenilikçilik arttıkça epistemolojik inançları ve öğrenme öğretme anlayışları bundan olumlu etkilenmektedir. Bu durumda ilkokul öğretmenlerinin öğretme öğrenme anlayışları üzerinde epistemolojik inanç ve bireysel yenilikçilik anlayışlarının doğrudan etkisi olduğunu, öz yeterlilik, cinsiyet, kıdem ve branşın dolaylı etkisi olduğu söylenebilir. Bu araştırmanın öğretme öğrenme anlayışlarını etkileyen değişkenleri görevde olan sınıf öğretmenleri örnekleminde incelemesi bakımından alanyazına özgün katkılar sunduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The changes in education system cause diversities in the role of teachers in practice. With these changes ensuring transition from traditional approach to constructivist approach, teachers are expected to prepare an atmosphere where the students construct information and participate actively in classroom. However it is observed that teachers do not apply the activities of the constructivist approach in the classroom. In this respect, it is very meaningful to be examined in primary school teachers' teaching learning approaches. In this study, it is aimed to be examined the variables affecting primary school teachers' teaching learning approaches on a statistical model. The sample of the study consists of 300 primary school teachers working in Kırkağaç and Soma districts of Manisa province in the 2018-2019 academic year. According to the literature, there are various direct or indirect effects on teaching learning approaches such as epistemological beliefs, self- efficacy perceptions, individual innovativeness positions, gender, branch and length of service. Considering these variables, a theoretical model was established, and it was tested with the path analysis method. However, the fit indexes of the first established model weren't in acceptable limits. Then, based on literature a new model was set up with some changes in the first model, and the results obtained from the second model indicate that the established model is compatible with the data. According to the model, the teachers who have sophisticated epistemological beliefs mostly prefer constructive approaches in their teaching-learning approaches. As general self-efficacy and individual innovativeness increase, epistemological beliefs and teaching learning approaches are affected positively. In this case, it can be said that as epistemological beliefs, individual innovativeness have direct effect; general self-efficacy, gender, branch, and length of service have indirect effects on the teachers' teaching learning approaches. This study has an original contribution to literature in terms of teaching learning approaches which were affected by variables including an examination of active working primary school teachers.