Türkiye'de yenilenebilir enerji yatırımlarının finansmanı, sorunlar ve çözüm önerileri
Financing of renewable energy investment, problems and suggestion of solutions
- Tez No: 298207
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAVAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, İşletme, Economics, Energy, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları, fosil yakıt olarak bilinen ve miktarı sınırlı enerji kaynaklarına göre önemli üstülüklere sahiptir. Bu üstünlüğünün en önemli yanı yenilenebilir enerji kaynaklarının hiç bitmeyecek olmasıdır. Yenilenebilir enerji kaynakları, diğer enerji kaynaklarına göre, enerji üretirken çevreye zararı çok az olan ve bu nedenle ?çevreci? enerji olarak bilinen bir kaynak türüdür.Belirtilen bu özellikleri nedeniyle enerji yatırımlarında, her geçen gün Dünya'da olduğu gibi ülkemizde de artan bir ilgi gözlemlenmektedir. Özellikle bu ilgi yapılacak yatırımın büyüklüğü, enerjiye sürekli olan talep ve ülkemizdeki yenilenebilir kaynak potansiyeli nedeniyle daha da artmaktadır.Yenilenebilir enerji yatırımlarının kapsamı, tutarı, süresi ve bu yatırımın bazı karakteristik özellikleri nedeniyle; finansman sürecinin yasal mevzuatı da dikkate alarak etraflıca incelenmesi gerekir.Yenilenebilir enerji yatırımlarının artan önemi yanında, finansman sürecinde karşılaşılan sorunlar daha çok, devletin bu yatırımlara bakış açısına, ülkemiz açısından bu sektörünün yeni bir alan olmasına bağlıdır. Kuşkusuz çözüm yolu da devletin bu sektörü daha fazla teşvik etmesi, yatırımcılarında bu yatırımlara girmeden yatırımın tüm yönleriyle değerlendirmesine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Renewable energy sources have significant distinction when compared to those known as fossil fuel and exist in limited amount. The most important side of this distinction is due to the fact that renewable energy sources will never end. Renewable energy sources are those causing exigous damage on environment while producing energy and thus labeled as ?green? class compared to other sources.Due to these features, in energy investments they attract attention more and more both globally and domestically. Above all, this attention increases more importantly due to size of the investment, continous demand for energy and renewable source domestic potential.For the reasons of coverage, amount, time and some other investment related features of the renewable energy investments, legal aspect of the financing process has to be analysed in depth.Beside the increased importance of renewable energy investments, challanges faced in financing process are related with government?s perspective to these investments and being a new area in our country. Definitely the formula lies in government?s increased support in this area and investors? deep analysis before the investment.