Sezaryen operasyonlarında levobupivakain-fentanil ve bupivakain-fentanil ile uygulanan spinal anestezi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparision of spinal anesthesia with hyperbaric bupivacaine-fentanyl and levobupivacaine-fentanyl for caesarean section.
  1. Tez No: 247065
  2. Yazar: CİHAN KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİP ATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Spinal anestezi uygulanan elektif sezaryan olgularında en az maternal ve fetal komplikasyon ile en iyi anestezi kalitesini sağlama açısından kullanılacak levobupivakain ve bupivakainin maternal ve fetal klinik etkilerini araştırmayı amaçladık.Çalışmaya sezaryen operasyonuna alınacak, 20-40 yaş arası, ASA I-II risk grubunda, 36-41 gestasyonel haftalardaki 60 gönüllü onayları alınarak dahil edilmiştir. Hastalara EKG, non invaziv arter basıncı, KAH, SpO2, monitorizasyonu uygulandı. Spinal anestezinin 30-45 dakika öncesi 500 ml hidroksietil starch %6 ve 500 ml ringer laktat ile tüm hastalara ön yükleme yapıldı. Hastalara sol yan pozisyonda 25 G Spinal iğne ile L 3-4 veya L4-5 aralığından girilerek, Grup1'e 10 mg izobarikbarik levobupivakain ve 20 µg fentanil, Grup 2'ye 10 mg hiperbarik bupivakain ve 20 µg fentanyl 60 saniyede spinal aralığa uygulandı. Kan basınçları, KAH, SpO2, duyusal blok başlama zamanı, maksimum duysal seviyeye ulaşma zamanı, iki segment gerileme zamanı, duysal ve motor blok sonlanma süresi, yan etkiler ve komplikasyonlar izlenerek kaydedildi.Gruplar arasında, demografik özellikler ve ameliyat süreleri benzer bulundu. Duyusal blok başlama zamanı her iki grupta da benzerdi.
Özet (Çeviri)
We aimed to search the maternal and fetal clinical effects of levobupivacaine and bupivacaine, which will be used to provide minimal maternal and fetal complication and best anaeasthesia quality in spinal anaesthesia of elective caesarean section.Sixty, ASAI-II, volunteers, between 20 and 40 years old and 36-41 gestational weeks undergoing elective caserian sectio operation were enrolled in our study. ECG, noninvasive blood pressure, heart rate, SpO2 monitorization and were recorded in all patients. 500 ml hydroxyetyl starch and 500 ml ringer laktat solutions infused as preload 30-45 minutes before spinal anaeasthesia. Isobaric levobupivacaine 10 mg and 20 µg fentanyl or hiperbaric bupivacaine 10 mg and 20 µg fentanyl was administered with 25 gauge spinal needle at left lateral decubit position to the group 1 or 2 respectively through L3-4 or L4-5 interspace in 60 sec. Non invasive blood pressures, pulse rate, SpO2, onset of sensory block, time to maximal sensory block, time to regression of two segment and sensory and motor block duration noted together with observed side effects and comlications.Demographic parameters and operation periods were similar between groups.