Anayasa Mahkemesi'nin somut norm denetiminin idarî yargıda etkisi ve sonuçları
The effects and the results of concrete norm control of the Constitutional Court on administrative jurisdiction
- Tez No: 298231
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. N. MÜNCİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan somut norm denetiminin konusunu; kanunlar ve kanun hükmünde kararnameler oluşturmaktadır. Somut norm denetimi, anayasaya aykırılık probleminin davaya bakan mahkemece Anayasa Mahkemesi'ne götürülmesi ile gerçekleşmektedir. 1982 Anayasası'na göre bu denetime başvurabilecek olanlar yalnızca mahkemelerdir, davanın tarafları bu ehliyete sahip değillerdir.Somut norm denetimi davanın her safhasında ileri sürülebilen bir itirazdır.Bir davaya bakmakta olan mahkeme, uygulanacak bir kanun veya kanun hükmünde kararnamenin hükümlerini Anayasaya aykırı görürse veya taraflardan birinin ileri sürdüğü aykırılık iddiasının ciddî olduğu kanısına varırsa, Anayasa Mahkemesinin bu konuda vereceği karara kadar davayı geri bırakır. Mahkeme, Anayasaya aykırılık iddiasını ciddî görmezse bu iddia, temyiz merciince esas hükümle birlikte karara bağlanır. Anayasa Mahkemesi işin kendisine gelişinden itibaren beş ay içerisinde kararını verir ve açıklar. Bu süre içerisinde karar vermemesi durumunda, dava mahkemesi yürürlükteki kanun hükümlerini uygulayarak davayı çözer.Hukuk sisteminde birden fazla yargı yolu vardır. İdarî yargının kendine has müesseseleri vardır. Dolayısıyla somut norm denetiminin idarî yargının bu müesseseleri ile uyumlu olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The scope of the audit by the means of appeal implemented by Constitutional Court consists of the laws and decree laws. The audit by the means of appeal is being implemented by devolving the problem of incompliance with the constitutional law to the Constitutional Court by the court which?s dealing with the suit. In accordance with the Constitutional Law of 1982, the objections may be made by courts, not the parties of the case. The objections of the audit by the means of appeal may be aroused under any conditions and at every phase of the case. If a court which is trying a case finds that the law or the decree having force of law to be applied is unconstitutional, or if it is convinced of the seriousness of a claim of unconstitutionality submitted by one of the parties, it shall postpone the consideration of the case until the Constitutional Court decides on this issue. If the court is not convinced of the seriousness of the claim of unconstitutionality, such a claim together with the main judgement shall be decided upon by the competent authority of appeal. The Constitutional Court shall decide on the matter and make public its judgement within five months of receiving the contention. If no decision is reached within this period, the trial court shall conclude the case under existing legal provisions. In our judicial system, there are more than one type of judicial. Administrative justice has got some characteristic concepts. So, the audit by the means of appeal have to be suit administrative justice?s concepts