Marka değeri unsurlarından marka bağımlılığı ve GSM sektöründe tüketiciler üzerinde bir araştırma
A study on brand loyalty which is an element of brand equity and consumers of GSM sector
  1. Tez No: 298232
  2. Yazar: İREM GÜLBAHAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Marka birçok organizasyon için önemli bir varlığı temsil etmekte ve marka değeri pazarlama yönetimi için kritik alanlardan biri olmaya devam etmektedir. Marka değeri ürünün markası aracılığıyla ürüne eklenmiş değer olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde, bir isim veya sembol kullanılması ürünün değerini geliştirmek için ön koşul haline gelmiştir. Markalaşma konusunda bu yeni eğilim, marka değerinin nasıl yaratılacağının ve korunulacağının daha iyi anlaşılmasını gerektirir çünkü rekabet üstünlüğü yaratmak için marka yönetimi önemli bir mekanizma olarak kabul edilmektedir.Marka değeri yaratmak, marka bağımlılığı, algılanan kalite, marka farkındalığı ve marka çağrışımlarının anlaşılmasına ve marka değeri unsurlarının en uygun şekilde yönetilmesine dayanmaktadır.Bu çalışma, marka bağımlılığı konusunda, bir takım sonuçlar ortaya koymaktadır. Marka bağımlılığı oluşumunda etkisi olan faktörlerin belirlenmesi amacıyla, Türkiye pazarında faaliyet gösteren GSM operatörleri üzerinde bir alan araştırması yapılmıştır. Çalışmanın amacı, Türkiye'deki marka bağımlısı GSM operatörü kullanıcılarının profilleri ortaya koymak ve bu profile yönelik olarak pazarlama stratejileri geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
Brands represent a significant commercial asset for many organizations and brand equity continues to be one of the critical areas for marketing management. Brand equity has been described as the added value through the brand of the product. The idea of using a name or a symbol in order to enhance a product?s value has been brought to the forefront in recent years. This renewed trend in branding creates the need to better understand how brand equity is built and maintained since brand management is embraced as a significant mechanism to create competitive advantages.Building brand equity is based on understanding brand determinants which are brand loyalty, perceived quality, brand awareness and brand associations and managing these determinants in an appropriate way.This study explores some consequences of brand loyalty. A field survey is conducted on GSM operators actived in Turkish market in order to determine the factors that are effective on developing brand loyalty. The aim of the study is to specify the profiles of consumers who are loyal to one of the operators in Turkey and building up marketing strategies that are directed towards the loyal consumer profiles.