İktidar kavramı üzerinden görsel çözümlemeler
The visual analysis on the power concept
- Tez No: 298257
- Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sanat ilk insan kümelerinden başlayarak bugüne değin kat ettiği yollarda, her zaman etkililiğini korumayı bilmiştir. Bir toplumsal bellek niteliğini taşıyan sanat, girdiği dönemlerin sosyolojik, psikolojik ve ekonomik alanlar başta olmak üzere diğer alanlarında karakterlerinin şekillenmesinde etkili bir rol almıştır. Sanatın öncelikli olarak toplum ve birey nezdinde algı yaratma yeteneği, sanatı iktidarla ilişkilenmeye yönlendirmiştir. İktidarın büsbütün bir toplum üzerinde başat olma güdüsü, bu ilişkilenmeyi paradoksal olarak destekler niteliktedir. İktidar olgusunun kavramsal içeriğinin tek bir düzlemde sınırlandırılamaması, sanatla ilişkilenme tarzının da çeşitlenmesine neden olmuştur.İktidar kavramı üzerinden görsel çözümlemeler adlı çalışmamızda, iktidar olgusunun görsel sanatlar ile bağlantısının, tarihsel evrelerin karakteristik özelliklerine göre irdelemekteyiz. Tek başına geniş bir araştırma konusu olan iktidarın, kendi yaratım biçimlerini, dayandığı unsurları ve farklı düşüncelerin iktidara dair perspektiflerini çalışmamızın olgunlaşmasına katkı niteliğinde, araştırmamıza dahil etmekteyiz. Tarihsel süreçle beraber daha da karmaşık hale gelen iktidar olgusunun, modern dönemle beraber sanatla olan dirsek temaslarını, dönemin sanatçılarının belirli görsel çalışmalarıyla ifade etmeye çalışmaktayız. İnsanlığın var oluş sürecinde dönüm noktası olarak bilinen olayların iktidar ve sanat bağlantısı üzerinde incelemekte, yaşanan toplumsal krizlerin iktidarı ve sanatı nasıl etkilediğini araştırmamıza konu etmekteyiz.Çalışmamızın birinci bölümünde iktidar olgusunun kelime olarak ne olduğu, iktidarın kavram olarak içinde neleri barındırdığı ve iktidarla aynı anlamda kullanılan, güç ve otorite kavramları üzerinde durulmuştur. Michel Foucault'nun iktidarla ilgili görüşlerine yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde sanat ve iktidar ilişkilenmesi irdelenmeye çalışılmış, dinin sanat üzerindeki iktidarına, modern dönemle beraber kapitalizmin sanatla olan ilişkilenme tarzına, kapitalizmin sanatta marka oluşturma gayretlerine ve son olarak iktidar ve sanatın cinsiyet ve beden üzerindeki etkisine değinilmiştir. Üçüncü bölümde sanat ve iktidar ilişkilenmesi, yapılan görsel uygulamalarla farklı tekniklerle yorumlanmıştır. Sonuç olarak yapılan uygulamaların kavramsal olarak analizi gerçekleştirilmiştir.Anahtar Kelimeler1-İktidar2-Sanat3-Otorite4-Kadın5- Güç
Özet (Çeviri)
Art has always known how to keep its effectuality on the distance it has covered up to now starting from first groups of people. Art, which has the quality of social memory, has had an effective role in shaping the characters in the fields especially sociologic, psychological and economic fields in the periods it has passed. Art?s capability of creation perception in the eye of individual and society associates the art to power. Power? motive of dominance all over the society paradoxically supports this association. That power can not be confined in only one plane causes the variation of the ways of association to art. We study the connection between power and art according to the characteristic properties of historical process in this study named visual analysis over power. We include power which is a broad research subject, its creation styles, the elements it bases on and different ideas? perspectives to the Power as a contribution in our study. We try to reflect close contact between power, more sophisticated in the process of time and art together with modern period with certain visual works of the artists in that period .We research the effects of the incidents, historic moments in the process of human being?s existence, over the power and art, and how the social crisis effect art and power. In the first part of our study, we put emphasis on the word meaning of the power, what the `power? reserve as a notion and the words, strength and authority which are used as synonyms with power. Michel Foucault?s thoughts about power.In the second part of the study, we try to scrutinize the association between power and art, the potency of religion over the art, the way of association between capitalism and art with the modern period, capitalism?s struggles of global branding in the art and as a last, power and art?s effect on gender. In the third part, the association between art and power and the visual workshops are commented in different ways. As a result the workshops are analyzed conceptually.Key Words1- Power2- Art3- Authority4- Ability5- Women