ABD'de medya teknolojisindeki gelişmeler, savaş haberleri bağlamında haber politikaları
Advances in media technology and news policies in the context of war news in the USA
  1. Tez No: 298273
  2. Yazar: NALAN DİRİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
?Bilgi? ve ?iletişim? tarihin her döneminde gerek toplumlar gerekse devletler için önemli olmuştur. Bu çerçevede, bilgi ve bilginin yayılmasına olanak sağlayan iletişim teknolojileri her çağda takip edilmek, düzenlenmek ve kontrol altında tutulmak istenmiştir. Bu yaklaşımın devletler nezdindeki yöntemi hiç kuşkusuz iletişim politikalarıdır.Bu çalışmada, iletişim teknolojileri alanında dünyanın öncü ülkelerinden olan ABD'nin yeni iletişim teknolojilerinin gelişme ve yaygınlaşma sürecinde izlediği politikalar tarihsel gelişim çizgisi içerisinde yasal, ekonomik ve siyasi düzlemde ele alınmış olup bu politikaların kitle iletişimi ve gazetecilik alanındaki yansımaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
?Information? and ?communication? have been of great importance for both societies and states throughout history. Thus, information and communication technologies which provide for the dissemination of information have always been followed, regulated and controlled. The method applied by the states to this end is, without doubt, communication policies.In this master?s thesis, communication policies implemented by the USA, a leading country in terms of development and proliferation of communication technologies, have been addressed in historical development process in line with legal, economic and political aspects. Effects of these communication technologies as well as policies on mass communication and journalism have also been studied.