Belçika'da âşıklık geleneğinin bir temsilcisi Kamil Sayın'ın hayatı sanatı ve şiirleri
The life, art and poems of Kamil Sayın: Arepresentative of tradition of minstrelsy in Belgium
- Tez No: 298272
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA AHSEN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 476
Özet
Tezimizin amacı Âşık Kamil Sayın'ın hayatı, sanatı hakkında bilgilendirmek, Belçika'da yaşayan geleneğin temsilcilerini kısaca tanıtmaktır.Çalışmamız; önsöz, giriş, dört ana bölüm, kaynakça, özet, İngilizce özet ve sonuçtan oluşmaktadır.Giriş Bölümünde, Âşıklık geleneği hakkında genel bilgiler verilmiş, Emirdağ'dan Belçika'ya olan göçler ve sebepleri dile getirilmiş, Belçika'da yaşayan âşıklık geleneği ve âşıklar hakkında bilgilendirilmiştir..Birinci Bölümde, Âşık Kamil Sayın'ın doğumu, ailesi, hayatı hakkında bilgi verilmiş, askerliği, eşi-çocukları, yurt dışına çıkışı ve o süreçte yaşananlar ve âşıklığa başlayışı dile getirilmiştir.İkinci Bölümde, Âşık Kamil Sayın'ın edebi yönü dile getirilmiştir. Şiirlerinin ölçüsü, kafiyesi hakkında bilgi verilmiştir. Şiirlerde yer alan söz sanatlarına, anlatım şekillerine örnekler verilmiştir.Üçüncü Bölümde, Âşık Kamil Sayın'ın şiirleri konu bakımından sınıflandırılmıştır. Sayın'ın şiirleri konu bakımından sekiz başlığa ayrılmıştır. Sekiz başlık şu şekildedir: Milli Konulu Şiirler, Sosyal ve Toplumsal Konulu Şiirler, Doğa ve Mevsimler Konulu Şiirler, Dini Konulu Şiirler, Aşk Konulu Şiirler, Önemli Şahsiyetler Üzerine Şiirler, Diğer Konuların İşlendiği Şiirler, Memleket Konulu Şiirler.Dördüncü Bölümde, âşığın şiirleri hece bakımından tasnif edilip eklenmiştir. Sayın'ın şiirleri yedi heceli, sekiz heceli, on bir heceli ve on beş heceli olmak üzere yazılmıştır. Çalışmanın ana bölümlerinden sonra özet, İngilizce özet, sonuç ve kaynakça yer almaktadır.Anahtar Kelimeler1.Âşık Kamil Sayın2.Âşıklık Geleneği3.Tasavvuf4.Belçika5.Gurbet
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to give information about Minstrel Kamil Sayın?s life and art and to introduce the representatives of the tradition live in Belgium briefly.The study consists of preface, four main parts, bibliography, Turkish and English abstracts and conclusion.In Prologue, general information about tradition of minstrelsy, immigration from Emirdağ to Belgium and its reasons, tradition of minstrelsy and minstrels living in Belgium are provided.In the first section, information about birth, family and life of Minstrel Kamil Sayın is given, his military service, wife and children, going abroad and starting minstrelsy are mentioned.In the second section, Minstrel Kamil Sayın?s literary aspect is explained. His poems?s meter and rhyme is told and examples of literary arts and expression types in his poems are shown. In the third section, Minstrel Kamil Sayın?s poems are classified thematically. These poems are divided into eight titles: National Themed Poems, Social Themed Poems, Nature and Seasons Themed Poems, Religion Themed Poems, Love Themed Poems, Poems for Eminent People, Other Themed Poems, Homeland Themed Poems.In the fourth section, Minstrel?s poems are classified and attached in terms of syllable. His poems are written as seven syllable, eight syllable, eleven syllable and fifteen syllable.After the main parts, Turkish and English abstracts, conclusion and bibliography are located in the study.Keywords1. Minstrel Kamil Sayın2. Tradition of minstrelsy3. Sufism4. Belgium5. Foreign land