Korku sinemasında şiddet ve muhafazakârlık
Violence and conservatism in horror movies
  1. Tez No: 298274
  2. Yazar: HAKAN GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEMRA ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Akademik alanda yeni yeni ciddiye alınıp, üzerinde çalışma yapılmaya başlanan korku ve istismar sineması, kendi alt türlerini oluşturarak zengin bir içerik sunmaktadır. Bu çalışmada korku ve korku sineması hakkında tanımlayıcı bilgilerin ardından korku türünün sıklıkla ürettiği istismar filmleriyle ilgili bilgi verilmiştir. Son yıllarda artış gösteren korku-istismar filmleri, izleyicilerin merakına seslenecek şekilde kanlı şiddet sahnelerine yer verseler de, içlerinden bazıları şiddeti sorunsallaştırabilmekte ve farklı okumalara imkan sağlayabilmektedir. Bu temel iddiamızı ortaya koymak için, korku ve istismar filmlerinin unsurlarını kullanan Wes Craven'ın Soldaki Son Ev (1972) Quentin Tarantino'nun Ölüm Geçirmez (2007) filmleri, Levi-Strauss'un ikili karşıtlık yöntemiyle incelenmiştir
Özet (Çeviri)
The horror and exploitation cinema, which has received attention and has been studied in academic circles only recently, presents a rich content with its own subcategories. In this study, following a descriptive information about horror and the horror cinema, it has been given information about exploitation cinema, an often product of horror type. Although horror and exploitation movies that are increasing in recent years consist of bloody violence as a response to viewers? interest, some of these movies can problematize the violence and provide different/dissimilar readings. In order to put forth our main arguments for consideration, Wes Craven?s movie, The Last House On the Left (1972) and Quentin Tarantino?s movie, Death Proof (2007) have been studied using Levi-Strauss?s method of binary opposition.