Soğuk savaş sonrası dönemde küresel güç mücadelelerinde Afrika
Africa in the post-cold war era global power strugles
  1. Tez No: 298307
  2. Yazar: AHMET SAİD ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEYFETTİN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Afrika kıtası, Soğuk Savaşın sona ermesiyle dünya siyasetinde önem kazanmaya başlamıştır. Kıtanın sahip olduğu yeraltı kaynakları, enerji ihtiyacı dolayısıyla birçok ülkenin gündeminde ön sıraları işgal etmiştir. Küresel anlamda iddiası olan hemen her devlet, kıtayı doğal zenginlikleri bakımından alternatif olarak değerlendirmektedir.Bu amaçla Amerika Birleşik Devletleri, Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu başta olmak üzere küresel güç mücadelelerinde Afrika'nın potansiyel kaynaklarını kullanma çabasına giren aktörler birbirleriyle Soğuk Savaşta ve günümüze uzanan süreçte sürekli bir rekabet içinde olmuşlardır. Afrika'nın küresel konumu ve arz ettiği önem de bu rekabet temelinde iniş ve çıkış göstermiştir.Günümüzde kıtaya yönelik politikalar söz konusu aktörlerin ihtiyaçları ve dönemsel tercihlerine göre şekillenmektedir. Dolayısıyla yakın gelecekte Ortadoğu ve Avrasya coğrafyası üzerinde yürütülen rekabetin alacağı seyir, adı geçen devletlerin Afrika'yla kurdukları ilişkilerin verimliliği ile paralellik gösterecektir. Afrika, Soğuk Savaştan sonra var olan çok kutuplu dünyada güç ilişkilerinin dengesinin belirlenmesinde başlıca rol üstlenecektir.
Özet (Çeviri)
African continent has become important in world politics after the end of the Cold War. Natural resources of continent are on the many countries? agenda because of energy need. The mostly global assertive states consider the continent as an alternative supplier on account of natural resources.For this purpose, the actors such as United States of America, People?s Republic of China and Russian Federation, who attempt to use Africa?s potential resources, have entered into a global competition with each other. Under the circumstances of this competition, Africa?s global position and importance undulated periodically along the cold war and post-cold war era.Today African politics take form according to those actors? needs and periodic preferences. Correspondingly, in the foreseeable future, the competition for Middle East and Eurasia will be appreciated with efficiency of African policies. Africa will play a key role in determining the balance of power relations in multi-polar world, which present since cold war era.