Irak Türkmen edebiyatında siyasal iletişim
Iraqi Turkmen literature political communication
- Tez No: 298306
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, İletişim Bilimleri, Turkish Language and Literature, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışması ile Irak Türkmenlerinde edebiyatın siyasal iletişim aracı olarak kullanıldığını Irak Türkmen Edebiyatı ürünlerinden seçilen 40 şiir ve hoyratlar üzerinden ortaya koymak amaçlamaktadır. Edebiyatın siyasal iletişim aracı olarak kullanılması, Siyaset, iletişim, siyasal iletişim kavramları çerçevesinde değerlendirilmiştir.Çalışmada, Irak Türkmenlerinin Halk Edebiyatı ürünlerinden seçilen toplam 40 şiir ve hoyrat söylem analizi ile toplumsal bağlam ele alınarak kodların açılması ile çözümlenmiştir.Şiir ve hoyratların çözümlemeleri sonucunda, Irak Türkmenlerinin, yaşadıkları baskı ve maruz kaldıkları asimilasyon politikaları nedeniyle ellerinden tüm siyasi ve kültürel hakların alınması sonucu, fikirlerini ifade etmek için edebiyatı, siyasal iletişimi sağlamak amacıyla bir araç olarak kullandıkları saptanmıştır.Anahtar Sözcükler1.Siyaset2.İletişim3.Siyasal İletişim4. Irak Türkmen Edebiyatı
Özet (Çeviri)
This thesis is used as a means of political communication literature with the Iraqi Turkomans of Iraq Turkmen Literature hoyratlar products over those 40 poems, and aims to put forward. The use of literature as a means of political communication, political communication, political communication within the framework of the concepts evaluated.In the study, a total of 40 selected products of the Iraqi Turkmen People's Literature by the analysis of discourse, poetry, and ham-fisted with the opening of the code is solved by taking the social context.Hoyrats analysis of poetry and as a result, the Iraqi Turkmen, were subjected to repression and assimilation policies of their hands because of the result of taking all the political and cultural rights, to express ideas, literature, political communication was used as a tool to provide.Keywords1. Politics2. Communication3. Political Communication4. Iraqi Turkmen Literature