Türk sosyal güvenlik sisteminde kısa vadeli sigorta kolları uygulamaları
Short-term insurance branches application in Turkish social security system
- Tez No: 298308
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKER TOPALHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Insurance, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kişilerin hayatta ki en önemli hedeflerinden biri, yaşamlarını sağlık ve sıhhat içerisinde sürdürebilmek ve eğer çalışıyorlarsa mesleklerine kesintisiz bir şekilde devam etmektir. Ancak ne zaman ortaya çıkacağı belli olmayan bazı sosyal riskler, kişilerin bu hedeflerini ve yaşantılarını kesintiye uğratmaktadır. Kısa vadeli sosyal riskler olarak da adlandırabileceğimiz iş kazaları, meslek hastalıkları, hastalık ve analık durumları ile bireyler; hem gelir azalması, hem de gider artışı gibi olumsuzluklarla karşılaşmaktadır. Bireylerin bu gibi ani sıkıntılarını gidermek ve bu durumu en az zararla atlatmalarını sağlamak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bazı sosyal güvenlik uygulamaları bulunmaktadır. Bu çalışmada ortaya çıkması muhtemel kısa vadeli riskler ile bu risklerin ortaya çıkması ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yapacağı uygulama ve yardımlar incelenmiş, konunun üç ayrı sac ayağı olan sigortalı, işveren ve devletin konu ile ilgili hak ve yükümlülükleri ortaya konmuştur.Ayrıca Tezimizin bir amacı da iş kazaları ile ilgili bir kısım yargı kararlarını da irdeleyerek, konunun yargı ve SGK açısından nasıl anlaşıldığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Zira özellikle iş kazaları ile ilgili uygulama ve yargı boyutunda bazı farklılıklar bulunmakta ve bireyler çoğu kez haklarını ancak yargısal süreç sonunda kazanabilmektedirler.
Özet (Çeviri)
One of the most important goals of people is to maintain their lives in health and wellness and if they are working, to continue their profession without a dismissal. Yet, some upcoming social risks which are unclear when they will emerge are interrupting the targets and daily lives of people. Because of occupational accidents and diseases, sickness and maternity cases, which are also named as ?short-term social risks?, people encounter with troubles not only with reduction in income but also with increase in expenditure. In order to resolve sudden problems of the individuals and to ensure their dodging this situation with the least damage; there are some social security applications of Social Security Establishment. In this thesis; short-term risks which are possible to emerge and application and grants of Social Security Establishment in the event of these risks are reviewed; rights and obligations of the insured employee and state about this subjects are stated expressly.Furthermore, in this thesis; some judicial decisions about occupational accidents have examined and have tried to explain how the subject is perceived in terms of judicial and Social Security Establishment. Since, there are some differences within the context of the application and judiciary, especially for the occupational accidents and the individuals can mostly gain their rights at the end of the judicial process.