Bargaining between Islam and Kemalism: An investigation of official Islam through Friday sermons
İslam ve Kemalism arasında bir müzakere: Cuma hutbeleri üzerinden resmi İslama bir bakış
- Tez No: 298338
- Danışmanlar: PROF. FERHUNDE ÖZBAY, PROF. ÇAĞLAR KEYDER, PROF. İŞTAR GÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu tez Cuma hutbelerini büyüteç altına alarak Türk devletinin İslamı düzenleme, kontrol etme çabasını anlamaya çalışacaktır. Tez, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yürürlüğe konulan disiplin cezaları ve imamlarla yapılan yüz yüze görüşmelere dayanarak, Cumhuriyetin kendi geliştirdiği resmi İslam anlayışını dayatarak dini nasıl devletin kontrolü altında tuttuğunu gösterecektir. Bu iddia, yakın zamana kadar sıkı bir denetim mekanizmasına tabii olmayan imamların Diyanet İşleri Başkanlığı'nca hazırlanan hutbelere sadık kalma oranlarıyla da desteklenmektedir. Bir anlamda devlet, kendi ?cumhuriyetçi? imamlarını yaratmayı başarmıştır. Bu cumhuriyetçi imamlar Kemalist ideolojinin temel değerleri, endişeleri ve duyarlıkları ile dini-muhafazakar inançlarıyla aynı anda, birlikte taşımaktadırlar. Daha da önemlisi, bu (milli)-devletçi söylemi, dış faktörlerden değil, kendi kültürel değerleri ve içinde yeşerdikleri dini değer ve duyarlılıklardan türetmektedirler.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to explore the Turkish state?s attempt to regulate Islam through an analysis of the regulation of Friday sermons in Turkey. Drawing on the records of disciplinary measures implemented by the Presidency of Religious Affairs (PRA) and in-depth interviews conducted with imams in Turkey, the thesis argues that the Republic developed strategies to realize a state centralization of religion. This is corroborated by the high compliance rate of imams with the content of the sermons prepared by the PRA in the absence of serious inspection mechanisms until relatively recently. The compliance of imams to the sermons delivered by the state implies that a distinct (nation-)statist disposition has been approved by the imams themselves as well, and hence that the republic has managed to create the ?republican? imams.