Toplu iş sözleşmesi düzeninde işgücü maliyetlerinin saptanması (bilgi işlem destekli bir uygulama)
Determining labor costs in collective bargaining system (A computer aided software)
- Tez No: 112833
- Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Ülkemizde uzun yıllardır ekonomik sıkıntıların yaşanması nedeniyle, toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmazlıkların ağırlıklı olarak parasal konulardan meydana gelmesi doğaldır. Yüksek enflasyon ve belirsizliklerin fazla olduğu bir ortamda, yapılan sözleşmelerin kısa bir süre içinde anlamını kaybetme veya sürdürülememe olasılığı yüksektir. Bu durum hem işveren, hem de işçi kesimi için toplu sözleşme görüşmelerini daha gergin hale getirmektedir. Toplu sözleşme görüşmelerinde işveren ve işçi temsilcilerinin kamuoyuna farklı maliyet ve ücret tutarları açıklamaları sıkça karşılaşılan bir durumdur. Ayrıca işveren kesiminin,“işçi tarafı isteklerinin karşılanması durumunda işyerinin batacağı veya bazı işçilerin işten çıkarılmak zorunda kalınacağı”ifadeleri neredeyse kanıksanmıştır. Yine toplu sözleşme görüşmelerinin normal zamanında tamamlanması ve çalışanların zamlı ücretlerini zamanında alması neredeyse istisna haline gelmiştir. Sözleşmelerin imzalanması ve zam farklarının alınması çoğu zaman aylar sonra gerçekleşmektedir. Bir çok alanda hız ve kolaylıklar sağlamasına rağmen, bilgisayarların, toplu sözleşme görüşmelerinde, özellikle işçi sendikaları tarafından yeterince kullanılmadığı ortaya çıkmıştır. Halbuki, özel olarak geliştirilen yazılım paketleri, görüşmelerin daha hızlı sonuçlanmasına ve işveren kesimi ile işçi kesimi arasında işgücü maliyetleri ve ücretler konusunda“ortak bir dil”in oluşturulmasına katkıda bulunacaktır. Bu çalışma, toplu sözleşme görüşmelerinde, işgücü maliyetleri ve işçi ücretlerinin hızlı ve kesin bir şekilde saptanmasına, gelecekteki tahmini enflasyon oranlarına göre maliyet ve ücretlerdeki değişimi inceleyerek belirsizliğin azaltılmasına katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır. VÇalışmamızdaki“Akılcı Pazarlık”yazılımı, esas olarak toplu iş sözleşmesi düzeninin geçerli olduğu işletmeler için geliştirilmiş olmakla birlikte, bu düzenin geçerli olmadığı işyerlerinde de kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, toplu iş sözleşmesi düzenini etkileyen faktörler ağırlıklı olmak üzere, konunun teorik çerçevesi, ikinci bölümünde“Akılcı Pazarlık”yazılımının özellikleri, yüklenmesi, başlatılması, nasıl kullanılacağı ve bütün seçenekleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Due to long term economical difficulties in our country, it is normal for disagreements in collective bargainings to arise basically from financial issues. The possibility of agreements to become meaningless and interrupted is high in such an environment in which high inflation and uncertanties exist. This situation makes collective bargainings more stressed for both employers and employees. It is frequently encountered that negociators of both sides make distinct statements on costs and wages. The expression of employers about company's going bankrupt and having to dismiss some workers when the requests of employee side are fully satisfied is almost customary. Collective bargainings' being completed on time and workers being paid their increased wages have become an exception. Coming to an agreement and paying the increased wages happen almost months later. Although they bring speed and ease in many areas, it has been revealed that computers are not efficiently being used by especially workers unions during collective bargainings. However, specially developed software will make vast contribution in completing bargainings quickly, and in creating“a common language”between both sides about labor costs and wages. This study has been performed with the aim of determining labor costs and wages rapidly and accurately during collective bargainings, and to contribute in reducing the uncertanties by investigating the deviations in labor costs and wages due to the future estimates of inflation rates. Although it has been developed for the companies having collective bargaining system,“Akılcı Pazarlık”software in our study has been designed in such a way that it can be used for the other companies as well. VIIIn the first part the theorotical context of the subject, heavily the factors effecting the collective bargaining system, and in the second part the characteristics of“The Collective Bargaining Project”, its deployment, initialization, the way in which it is used, and all its options have been discussed in detail. VIII