Critical human success factors for ERP projects
ERP projelerinde insan kaynaklı kritik başarı faktörleri
- Tez No: 298349
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüzde birçok şirket, yönetim efektifliğini arttırmak, performansı iyileştirmek, operasyon kabiliyetlerini ve karlılıklarını arttırmak, daha iyi karar verme altyapısı oluşturmak ve rekabet avantajı yaratmak için Kurumsal Kaynak Planlama çözümlerine (KKP) yüklü miktarda yatırım yapmaktadır. Ne yazıkki her iki şirketten biri uygulamanın sonuçlarından memnun olmamaktadır.Bu çalışmanın ana amaçları, KKP sistemeleri entegrasyonu sırasında proje başarısına etki eden insan kaynaklı kritik başarı faktörelerinin (İKKBF) ve KKP proje başarısı ölçüm faktörlerinin, KKP uygulamaları konularındaki kaynakça ve uzman görüşleri de referans alınarak derlenen ölçeklerle belirlenmesi ve sonrasında İKKBF'nin KKP proje başarısı üzerindeki etkilerinin farklı proje paydaşlarının görüşleri bütününde incelenip değerlendirilmesidir. Ayrıca bu faktörler arasındaki korelasyonun yüksek olması nedeniyle, çalışmanın diğer bir hedefi de, KKP insan kaynaklı kritik başarı faktörlerinin birbirleri ve KKP projesi başarısı üzerindeki etkilerinin, proje aşamalarına gore sunulan üç katmanlı bir modelde incelenmesi olarak belirlenmiştir.Çalısma kapsamında, uygun bir arastırma modeli kullanılarak toplam 28 farklı firmadaki 215 kişiden çevrimiçi olarak toplanan veriler tanımlayıcı istatistik ve hipotez testleri ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar yapısal denklik modeli yöntemi kullanılarak modellenip ve insan kaynaklı kritik başarı faktörlerinin kendi aralarındaki ve KKP proje başarısı üzerindeki etkileri Kısmi En Küçük Kareler Yöntemini kullanılarak tespit edilmiştir.Güvenilirlik analizleri sonucunda ölçekler anlamlı bulunmuş olup; proje amaç, hedef ve başarı kriterlerinin net bir şekilde belirlenmesi, proje takımı ve kompozisyonunun kalitesi, iletişim yönetiminin kalitesi, kapsam ve değişiklik yönetiminin kalitesi, kullanıcıların eğitimi, kullanılan dış kaynak hizmetinin kalitesi, üst yönetimin desteğinin ve proje sponsorunun varlığının proje başarısına üzerinde olumlu etkilerinin olduğu ispat edilmiş ve bu etkilerin proje paydaşlarının bu faktörlerle ilgili algıları bazında önemli olarak değerlendirlebilecek farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir.Ayrıca en küçük kısmi kareler analizi sonuçlarına gore de kullanılan dış kaynak kalitesinin, üst yönetim desteğinin ve proje sponsorunun varlığının, proje amaç, hedef ve başarı kriterlerinin net bir şekilde belirlenmesi ve proje takımı ve kompozisyonunun kalitesi üzerinde pozitif yönde bir etkilerinin olduğu; proje amaç, hedef ve başarı kriterlerinin net bir şekilde belirlenmesi ve proje takımı ve kompozisyonunun kalitesinin de iletişim yönetiminin kalitesi, kapsam ve değişiklik yönetiminin kalitesi ile kullanıcıların eğitimi üzerinde pozitif etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Son olarak da kapsam ve değişiklik yönetiminin kalitesi ile kullanıcıları eğitiminin KKP proje başarısı üzerinde pozitif yönde, iletişim yönetiminin kalitesinin ise negatif yönde bir etkisi olduğu belirlenmiş yine bu etkilerin proje paydaşları bazında değişkenliği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many companies invest huge amount of money on Enterprise Resource Planning (ERP) solutions in order to build strong capabilities, improve their performance, improve operations and profitability, undertake better decision-making, and achieve a competitive advantage. But unfortunately every one of two companies is not satisfied with the results after implementation.The multipurpose objectives of this study can be briefly summarized as to identify the critical human success factors (CHSFs) and the success measurement factors (SMFs) for ERP projects by compiling relevant scales from the related Information Systems (IS) literature and expert opinion, after that to analyze and evaluate the impacts of these CHSFs on ERP project success by combining different project stakeholder perspectives. On the other hand there exists a high correlation between the CHSFs which bring another main objective that is to examine the relations between critical human success factors and ERP project success on a 3-staged framework built according to the project phases.Data collected online from 215 people, 28 different companies was analyzed by using descriptive, reliability and linear regression analyses to test the hypotheses and provide the findings. The findings are remodeled by using structural equation modeling (SEM) method to determine the impacts of the critical human factors on each other and on ERP project success by using partial least squares (PLS) technique.The scales found meaningful according to the reliability analyses. The effects of the CHSFs on ERP project success are analyzed one by one, which resulted as Setting Clear Goals, Objectives and Success Criterias, Presence of a Project Champion, User Training, Project Team Composition and Quality, Communications Management Quality, Scope and Change Management Quality and Vendor Quality have a positive impact on ERP Project Success and there are some significant differences between the stakeholders about the perception of these factors.Furthermore, the PLS analysis findings show that: as initial stage Presence of a Project Champion, Presence of Top Management Support and Vendor Quality have a positive impact on Setting Clear Goals, Objectives and Success Criteria?s and Project Team Composition and Quality; at the second stage, Project Team Composition and Quality resulted as having a positive impact on Scope and Change Management Quality, Communications Management Quality and User Training while Setting Clear Goals, Objectives and Success Criteria?s resulted as having a positive impact on Scope and Change Management Quality and User Training and a negative impact on Communications Management Quality; finally, Scope and Change Management Quality and User Training show positive impact on ERP project success while Communications Management Quality resulted negatively and there are again perceptional differences observed on project stakeholders views.