Evaluating the market potential and expected consumer acceptance of mobile virtual network operators for the Turkish market
Türkiye?de mobil sanal ağ operatörleri için pazar potansiyeli ve potansiyel sanal ağ operatörleri ile ilgili tüketici tutumlarının ve kabullerinin incelenmesi
- Tez No: 298357
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDE B. KIMILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Gelişen teknolojilerle birlikte mobil iletişim son yirmi yıla damgasını vuran bir sektör olmuştur. Mobil telefon, tüm tüketicilerin günlük hayatının vazgeçilmez bir parçası olurken, mobil iletişim endüstrisi de tüketicileri etkileyen bir sektör haline gelmiştir. Tüm tüketicilere ulaşabilen bir pazara sadece telekomunikasyon sektörünün değil, diğer tüm sektörlerin de ilgisi artmış ve pazarın da olgunlaşmasıyla birlikte mevcut operatörlerin hizmetlerini kiralayarak mobil servis hizmeti veren yeni bir iş modeli ortaya çıkmıştır: Mobil Sanal Ağ Operatörleri. Mobil Sanal Ağ Operatörleri, mevcut GSM operatörlerinden servisleri ve radio frekansını kiralayarak müşterilere yeniden pazarlayan bir iş modelidir. Mobil Sanal Ağ Operatörleri'ne Türkiye'de tüketicilerin tutumunun incelenmesi bu tezin ana amacıdır.280 kişinin katılımıyla tüketicilerin potansiyel mobil sanal ağ operatörlerine karşı tutumunun incelenmesi için derlenen veri; tanımlayıcı, güvenilirlik, kümeleme, faktör, ANOVA, bağımsız T-testi ve korelasyon analizleri ile hipotezleri test etmek ve sonuçlara ulaşmak amacıyla kullanılmıştır.Analiz sonuçlarına göre tüketiciler mobil sanal ağ operatörlerine olumlu bakmaktadırlar. Mobil sanal ağ operatörlerinin servislerden beklentileri ise, mobil servisler ve ekstra servislerde indirim yönündedir.
Özet (Çeviri)
With the developments in technology, mobile telecommunications sector became one of the most successful industries that marked the last twenty years. While mobile phones became an inseparable part of consumers? daily lives, mobile communication sector became influencing for all of the consumers as well. As the interests for the mobile communications sector increased and the mobile market matured, a new business model emerged: Mobile Virtual Network Operators (MVNOs), hiring services and radio spectrum from the mobile operators and reselling to the consumers. The purpose of this thesis study is to evaluate the consumer behavior towards this model, in Turkey.The data; gathered from 280 participants with the purpose of evaluation of consumer acceptance towards MVNOs; has been run through descriptive, reliability, cluster, factor, ANOVA, independent T test, and correlation tests, in order to test the hypotheses and reach findings.According to results, consumers have positive disposition towards MVNOs. In terms of services to be offered, whether mobile service or extra service, consumers are more interested in discount services.