The uses and limitations of humour in postcolonial immigrant literature: The Mimic Men, Admiring Silence and White Teeth
Sömürgecilik sonrası göç edebiyatında mizah kullanımı ve sınırlılıkları: Taklitçiler, Sessizliğe Tapmak ve İnci Gibi Dişler
  1. Tez No: 298358
  2. Yazar: GÖKÇE KURUÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. LAMİA GÜLÇUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, sömürgecilik sonrası dönemde büyük şehirlere göç eden karakterlerin kültürler arası karşılaşmalarda kendilerini koruma ve direnme amacıyla mizah kullanımlarını incelemeyi amaçlar. Klasik çağlardan beri sosyal protesto için önemli bir strateji olan yıkıcı mizah, sömürgecilik sonrası göç romanında karşı-söylemsel bir nitelik edinir. Birincil kaynaklar olan Vidiadhar Surajprasad Naipaul tarafından yazılmış Taklitçiler, Abdulrazak Gurnah tarafından yazılmış Sessizliğe Tapmak ve Zadie Smith tarafından yazılmış İnci Gibi Dişler mizah kullanımını sömüren ve sömürülen arasında önceden yerleşmiş ikili karşıtlığı bozmak ve belirsizleştirmek için kullanılan alternatif bir strateji olarak önerir. Sömürgecilik sonrası edebiyatın eğilimi olan sömürgeci gücün merkezine kaybolmuş seslerini geri kazanmak için ?geri yazma? stratejisi, sömürgecilik sonrası mizah söz konusu olduğunda kendini ?geri gülme? olarak gösterir. Sömürgeciliğin merkezine ?geri gülen? karakterler, bu stratejiyle sömürgeciliğin kendini haklı çıkaran kurallarını eleştirmeyi amaçlar. Gülen eleştirileri aracılığıyla bu üç roman geçmişin ve soyun kültürel kimliğin temeli olmasını sorgular ve bu ikisini ırklar arası eşitsizliğin temeli olmasından ötürü mizahlı bir yaklaşımla eleştirir. Bu inceleme boyunca Stewart Hall?un kültürel kimlik hakkındaki kavramları ve Hayden White?ın yazınsal teorisi Taklitçiler, Sessizliğe Tapmak ve İnci Gibi Dişler?deki mizah kullanımını kültürel ve yazınsal açılardan çerçeveleyecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the employment of humour as a tool of resistance and protection in the cross-cultural encounters by the postcolonial immigrants of the metropolis. Subversive humour, which has proven to be a strategy of social protest since the Classical Ages, takes the distinct quality of being counter-discursive in postcolonial immigrant fiction. The comparison of the primary sources, The Mimic Men, by Vidiadhar Surajprasad Naipaul, Admiring Silence by Adbulrazak Gurnah and White Teeth by Zadie Smith posit humour as an alternative mode of destabilizing the established binary between the colonizer and the colonized. Parallel to the current postcolonial tendency of ?writing back? at the center of power to reclaim the agency of the ex-colonized, postcolonial humour attempts to ?laugh back? at the metropolitan center to criticize their self-legitimizing codes of colonial dominion. Through their humorous criticism, all the three novels question history and ancestry as pillar of cultural identity and denounce these sources of inequality with their humorous approach. In the course of this study, Stewart Hall?s notion of cultural identity and Hayden White?s narrative theory set the cultural and narrative frame of humour employed in The Mimic Men, Admiring Silence and White Teeth.