Çukurova koşullarında proteinli ek yemlerle beslenmenin bal arısı (Apis mellifera L.) kolonilerinin gelişmesi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 29836
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZ Çukurova Bölgesi koşullarında bal arısı (Apis mellifera L. ) kolonilerinin, proteinli ek yemlerle beslenmesi yapılmış ve beslemenin yavru üretimine ve arı populasyonunun çoğalmasına olan etkileri gözlenmiştir. Bu çalışmada 'bal arısı kolonilerine 3 ayrı polen ikame yemi verilmiş, rasyonlar arasında koloni gelişmesi ve yavru üretimi bakımından önemli bir farklılığın olmadığı belirlenmiştir. Kolonilerin Aralık, Ocak, Şubat, Mart ve lisan aylarındaki ortalama yavru üretimi, sırasıyla 610; 103; 391; 1450 ve 2928 cm2 olarak bulunmuştur. Yine aynı dönemde ortalama arı populasyonunun sırasıyla 4.1; 4.0; 3.4; 4.9 ve 10.1 çerçeveyi dolduracak şekilde olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT The effect of supplemental feeding of honeybee (Apis nellifera L. ) colonies on colony population growth and brood rearing was studied. The colonies were fed with 3 different pollen substitutes. It was found that there was no statistical difference among the fed and unfed colonies in terms of brood production. The average sealed brood area in December, January, February, March, and April was found to be 610, 103, 391, 1450 and 2928 cm* respectively. Similarly, the average colony population was found to be 4.1, 4.0, 3.4, 4.9, and 10.1. frames of bees respectively.