The imperial bî'at ceremonies in the Ottoman Empire: Their formation and transformation until the eighteenth century
Osmanlı İmparatorluğu?nda bî'at törenleri: Törenlerin onsekizinci yüzyıla kadarki gelişim ve dönüşümü
  1. Tez No: 298360
  2. Yazar: SİNEM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERİN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışma geç onbeş, erken onsekizinci yüzyıllar arasında Osmanlı bî`at törenlerinin oluşumu ve dönüşümünü Osmanlı politik kültürü temelinde değerlendirmektedir.Bu tez bî`at törenlerinin iki temel formu üzerine yoğunlaşmaktadır. Bunlardan biri sultanların cülusları esnasında yapılan, diğeri ise iki dini bayramda Osmanlı sarayında yapılan kutlamalar dahilinde gerçekleşen bî`at törenidir.Tez, döneme ait kronikleri, teşrifat kanunnamelerini ve teşrifat kaidelerinin derlendiği kaynaklardaki biat anlatılarını kullanılarak törensel oluşumun farklı safhalarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu, bî`at'ın Osmanlı politik kültüründeki anlamını, bu anlamın zaman içinde törenin yapısal değişimlerine parallel olarak değişip değişmediğini anlamayı sağlayacaktır.Bu tez ele alınan zaman dilimi dahilinde bî`at törenlerine yeni ve çok katmanlı bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır. Tez, bir yandan bî`at törenlerinin Osmanlı yönetim şeklinde ve hakimiyet anlayışında meydana gelen değişimlerden eşit derecede etkilendiğini; yani politik kültürle içiçe bir yapıda olduğunu gösterirken, diğer yandan ise bî`at törenlerinin farklı pratiklerinin yapısal ve fonksiyonel farklılıklarını ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the formation and transformation of the Ottoman bî`at ceremonies (ceremony of oath of allegiance) within the context of Ottoman political culture roughly between the late fifteenth and early eighteenth centuries. The thesis focuses on two particular forms of bî`at ceremony, one that was held during the accessions of the sultans and the other during the celebrations of the two religious festivals in the Ottoman court (mu`âyede).By using the descriptions of the bî`at ceremonies that were narrated in the contemporary chronicles, law books on court etiquette (teşrîfât kanunnâmeleri) and the collections of customary practices and rules on the Ottoman court ceremonial, this study intends to unearth different phases of the ceremonial formation to understand what bî`at meant in the Ottoman political culture, whether this meaning changed in time parallel to the changes happened in the structure of the ceremony.The thesis aims to propose a novel and nuanced understanding of the bi`at ceremonies for the period in concern. On one hand, it shows the politically-oriented nature of bi`at ceremonies as they were equally affected by the alterations that happened in the Ottoman methods of rule, hierarchies within the court. On the other hand, it points out the diversities of the form and function of the bi`at ceremony during the mu`ayede and the royal accessions.