Quine on modal logic
Quine'ın modal mantığa bakışı
  1. Tez No: 298361
  2. Yazar: HANİFE BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. STEPHEN VOSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezin amacı Quine'ın modal manyığa getirdiği itirazları incelemek ve değerlendirmektir. Modalite çalışmaları dahilinde söz konusu konuyu formal bir şekilde yazmayı çabalayan sistemler önerilmiştir. Fakat bunlar içinde bugün en çok kabul göreni Kripke'nin olası dünyalar semantiğidir. Bu yüzden daha güçlü bir silahla devam edebilmek için, çalışma modal mantığa kısa bir girişle başlamaktadır. Bunun ardından Quine'ın 1943 ve 1971 yılları arasında konuyla ilgili yazdığı makalelerdeki itirazları incelenecektir. İtirazlar sunulduktan sonra bu itirazlara cevap bulmaya çalışan felsefecilerin açıklamaları sunulacaktır.Her itiraz ve cevabın ardından Quine'ın itirazlarının hala felsefei ağırlığının olup olmadığı konusunda kendi fikrimi söyleyeceğim.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at examining and evaluating Quine?s objections to modal logic. In the history of the study of modality there has been an effort to offer a system that is capable of putting the subject in question out formally; however, the most accepted one today is the possible worlds semantics created by Kripke. Hence, the investigation will begin with a short introduction to modal logic in order to continue with a powerful tool at hand. The next step will be an examination of Quine?s objections from his articles, starting with his 1943 article and ending with 1971. After presenting the objections, I will give the accounts of the philosophers who have responded to his objections.