Factors affecting online shopping behavior of Turkish consumers
Türk tüketicisinin online alışveriş davranışını etkileyen faktörler
- Tez No: 298362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN NASIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Geleneksel alışveriş metodlarına ek olarak, son on yılda online alışveriş yeni bir satın alma çeşidi haline gelmiştir. Gelişen online alışveriş modeli, yöneticileri bu büyük potansiyeli etkili bir biçimde kullanmak için kaynakları online imkanlarını geliştirmeye yönlendirmeye itmiştir. Bu yeni ticaret modelinde yöneticilere yol göstermek amacıyla bir çok çalışma yapılmıştır. Bir çok çalışmada, tüketici online alışverişin merkezinde olduğu için, tüketicinin davranışını tahmin etmenin online alışverişi geliştirmek için çok önemli olduğu tespit edilmiştir. Bunu yaparken, araştırmacılar çoğunlukla tüketicinin online alışveriş davranışını çok yönlü bir yaklaşım yerine tek taraflı bir perspektiften ele almışlardır.Bu çalışmanın amacı, Türk tüketicisinin online alışveriş davranışını etkileyen faktörleri çok yönlü bir şekilde belirlemektir. Elektronik araç ve aletler (bilgisayar, bilgisayar donanım ve yazılım, DVD, VCD, MP3 çalar, printer, DVD oynatıcı, cep telefonu vb?) dünyada ve Türkiye'de toplam online alışverişin büyük bir kısmını oluşturduğu için, araştırma elektronik araç ve aletler üzerine yoğunlaşmaktadır. Bulgular, Türk tüketicisinin elektronik araç ve aletler üzerine online alışveriş davranışının tüketici ile ilgili faktörler, Web ve Web Sitesi ile ilgili faktörler ve Online Tedarikçi ile ilgili faktörlerin birleşimiyle belirlendiğini göstermiştir. Yöneticiler, bu faktörleri birlikte göz önünde bulundurarak Türk tüketicisinin online alışveriş davranışını tahmin edebilir ve Türkiye'de Internet üzerinden alışverişi geliştirebilir.
Özet (Çeviri)
Online shopping have became a new way of purchasing in the last decade in addition to the traditional shopping methods. The growing pattern of online shopping forced managers to direct their resources for developing their online facilities in order to use this huge potential efficiently. Many researches were done for providing guidance to the managers in this new model of doing business. It was found in many studies that since the consumer is at the heart of the online shopping, predicting his/her behavior would be very important to develop online shopping. While doing this, the researchers mostly dealt with the online shopping behavior of the consumer from one perspective, instead of a multiview approach.The aim of this study is to determine the factors which affect online shopping behavior of Turkish consumer in a versatile manner. Since, the electronic equipment and devices (computers, computer hardware and accessories, DVD,VCD, Mp3 players, printers, DVD players, cell phones etc?) constitute a huge portion of total online purchases in the world and in Turkey, the study focuses on electronic equipment and devices. The findings show that online shopping behavior of Turkish consumer on electronic equipment and devices is determined by a combination of Consumer-Related, Web and Web Site Related and Web Vendor Related factors. By taking these factors into consideration together, the managers may predict online shopping behavior of Turkish consumer and develop online shopping in Turkey.