Significance of team-based organizations in business process orientation and effectiveness: An application to service firms in Turkey
İş süreçlerine yönelim ve etkinlik açısından takım bazlı örgütlerin önemi: Türkiye?de faaliyet gösteren hizmet firmaları üzerinde bir uygulama
- Tez No: 298364
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ALPAY, PROF. DR. HAYAT KABASAKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma, örgütsel tasarım penceresinden bakarak iş süreçleri ile ilgili algının takım süreçleri ve takım etkinliği/başarısı üzerindeki etkisi üzerinde durmaktadır. Başka bir deyişle, bu araştırma Türkiye'de hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmalarda İş Süreçlerine Yönelim (İSY), Takım Çalışma Süreçleri, Kişilerarası Süreçler ve Takım Etkinliğ/Başarısı arasındaki ilişkiyi incelemektedir.Öne sürülen varsayımlar verilerin anket üzerinden toplandığı nicel bir araştırma aracılığı ile incelenmiştir. Anketler, İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Antalya'da faaliyet gösteren firmalarda orta kademede bir takım içinde çalışan ve takım yöneticisi olan 368 çalışan üzerinde uygulanmıştır. Öne sürülen ilişkilerin ne kadar doğru olduğunun analizi ise AMOS 19 programında bulunan yapısal eşitlik modellemesi yoluyla yapılmıştır.Çalışmanın en önemli bulgusu, İş Süreçlerine Yönelim'in Takım Çalışma Süreçleri, Kişilerarası Süreçler ve Takım Etkinliği/Başarısı ile anlamlı bir ilişkisi olduğunun gözlenmesidir. Sonuçlar bu ilişkinin İş Süreçlerine Yönelim ve Takım Etkinliğ/Başarısı arasındaki ilişkinin sadece Takım Çalışma Süreçleri ve Kişilerarası Süreçler tarafından düzenlenirse anlamlı olduğunu ortaya koymaktadır. İş Süreçlerine Yönelim'in daha önce literatürde takım süreçleri ve takım etkinliği/başarısı ile ilişkisinin kurulmamış olduğu göz önüne alındığında, çalışma bulgularının bu ilişkinin varlığını doğruladığı ve gelecekte bu konu üzerinde yapılacak incelemelerin yolunu açtığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Through an organizational design point of view, this study looks into the extent of understanding about business processes and how these views affect team processes and team effectiveness/performance. In particular, this endeavor examines the relationship between Business Process Orientation (BPO), Team Action Processes, Interpersonal Processes and Team Effectiveness/Performance in service firms operating in Turkey.Hypothesized relationships were investigated with a quantitative study which includes a survey. Data are collected from 368 middle-level team members and team managers who operate in the service industry in İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Kocaeli, Antalya, Turkey and hypothesized relationships are analyzed with structural equation modeling procedure in AMOS 19.The foremost finding of the study is that Business Process Orientation has a significant relationship with Team Action Processes, Interpersonal Processes and Team Effectiveness/Performance. The results indicate that this relationship is significant only when Business Process Orientation is mediated by Team Action Processes and Interpersonal Processes in predicting Team Effectiveness/Performance. Considering that the relationship between Business Process Orientation and team processes and team effectiveness/performance has not been established before, this finding takes the first step in verifying the existence of this relationship and therefore paves the way for future endeavors.