Vitalizing knowledge economy: The conceptualization of lifelong learning in turkey after the beginning of the process of the European Union membership
Bilgi ekonomisine can vermek: Avrupa Birliği?ne üyelik sürecinin başlamasından sonra Türkiye?de yaşam boyu öğrenmenin kavramsallaştırılması
- Tez No: 231910
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT OKÇABOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tez Özeti Soner Şimşek, ?Bilgi Ekonomisine Can Vermek: Avrupa Birliği'ne Üyelik Sürecinin Başlamasından Sonra Türkiye'de Yaşam boyu Öğrenmenin Kavramsallaştırılması Bu tez, Türkiye'de yaşam boyu öğrenme politikalarının, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne adaylık sürecinin başlamasıyla birlikte hangi bağlam ve çerçevede oluşturulmaya çalışıldığını irdelemektedir. Çalışmanın odağını, Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi (MEGEP) kapsamında, 2006 yılında üretilen ?Türkiye Başarısı için İtici Güç: Hayat Boyu Öğrenme Politika Belgesi? oluşturmaktadır. Tez, Türkiye'de yaşam boyu öğrenmenin nasıl kavramsallaştırıldığı, bu kavramsallaştırmada; hangi temaların öne çıktığı, hangi referanslara başvurulduğu, devletin, kamu ve özel sektör kuruluş ve örgütlenmelerinin ve sivil toplum örgütlerinin rollerinin nasıl tanımlandığı ve nasıl bir birey tahayyül edildiği gibi sorulara yanıt ararken Eleştirel Söylem Analizi'ni (ESA) kullanmaktadır. Soruların yanıtları, belirtilen politika belgesine bakarak, ?melezlik?, ?mekan-zaman?, ?küreselleşme?, ?hegemonik görüşler?, ?meşrulaştırma?, ?toplumsal enformelleşme?, ?metin anlamın majör örnekleri?, ?metinler arasılık?, ?varsayımlar?,?eşdeğerlilikler ve farklılıklar? ?yokluklar ve öne çıkanlar?, ?yönetişim türleri? gibi ESA kavramları aracılığıyla aranmakta ve bu kavramlar altında tartışılmaktır. Yapılan analizle, Türkiye'de yaşam boyu öğrenme kavramının küresel bilgi ekonomisi ve bilgi toplumunun gereksinimlerine yanıt veren bir biçimde Avrupa merkezli bir bağlamda ve küresel neo-liberal söylem dahilinde kavramsallaştırılmaya çalışıldığı; yaşam boyu öğrenmenin kavramsallaştırılmasında iş piyasasına yanıt veren yeni beceri ve yeteneklerin kazanılması, iş bulabilirlik, emeğin esnekliği ve küresel dolanımı, ekonomik istikrar için sosyal bütünleşme gibi ekonomik temelli temaların öne çıktığı; kavramsallaştırmada Avrupa Birliği, Avrupa Komisyonu ve OECD gibi uluslararası örgütlerin ürettikleri belge ve dokümanların sıklıkla kaynak gösterildiği; Türkiye'de yaşam boyu öğrenme alanın oluşturulmasında yeni yönetişim stratejilerine başvurulduğu, devletin yaşam boyu öğrenme politikalarını düzenlemede, yaşam boyu öğrenmenin sağlanması ve finansmanında özel sektör ve sivil toplum örgütleriyle yetki devri ve paylaşımı yapması gereğinin vurgulandığı; ve küresel bilgi ekonomisi ve toplumunun ihtiyaçlarına her an yanıt verebilen, sürekli ve durmadan bilgi ve becerilerini bu yönde yenileyen, kendi öğrenmesinden sorumlu olan bir birey tahayyülünün öne çıktığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Çalışma, eğitim ve yaşam boyu öğrenme siyasası tartışmalarına eleştirel ve farklı bir boyut kazandırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Thesis Abstract Soner Şimşek, Vitalizing Knowledge Economy: the Conceptualization of Lifelong Learning in Turkey After the Beginning of the Process of the European Union Membership This thesis has examined in which context and outline lifelong learning policies are formed with the beginning of Turkey?s EU candidacy process. ?Driving force for Turkey?s Success: Lifelong Learning Policy Paper? (Labour Market Team SVET, et al,. 2006), drafted within the project of Strengthening the Vocational Education and Training System in Turkey (SVET) forms the focus of the study. The thesis uses Critical Discourse Analysis (CDA) while seeking the answers for how lifelong learning conceptualized in Turkey and which themes come into prominence, which references are consulted, how the roles of community and private sector institutions, organizations and non-governmental organizations are defined and what an type of an individual is imagined through this conceptualization. The answers for the questions, looking at the related policy document, are sought via CDA categories such as ?hybridity?, ?space-time?, ?globalization?, ?hegemonic ideas?, ?legitimation?, ?societal informalization?, ?major types of text meaning?, ?intertextuality?, ?assumptions?, ?equivalences and differences?, ?absences and significances?, ?genres of governance? and are discussed under these. The results of the analysis carried out are that lifelong learning concept is conceptualized in a way meeting the needs of global knowledge economy and global knowledge society in a Europe centered context and neo-liberal discourse; that economy based themes such as obtaining new skills and competencies, meeting the demands of the business market, gaining the ability to be employed, ensuring social integration for economic sustainability come into prominence; and in conceptualization of lifelong learning that documents produced by international organizations such as European Union, European Commission and OECD are referred; that new governance strategies are addressed in the process of building up lifelong learning space in Turkey; that the significance of government delegating or sharing the authority is emphasized through the regulation, provision and funding of lifelong learning policies; and that an imagination of the individual meeting the needs of the global knowledge economy and society, continuously improving and re-skilling herself/himself in such ways and responsible for self-learning come into prominence. The study targets to open up a critical and alternative dimension for education and lifelong learning policy discussions.