The effects of board member characteristics on internationalization performance: Analysis of Turkish case
Uluslararasılaşma performansı yönetim kurulu üyesi özelliklerinin etkileri: Türkiye örneği
  1. Tez No: 298380
  2. Yazar: ÖZGE ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİSAN SELEKLER GÖKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hem yönetim kurulları hem de firmaların uluslararasılaşma performansı popüler araştırma alanlarından olmuştur fakat ilkinin ikincisi üzerindeki etkisi nispeten daha az araştırılmıştır. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı yönetim kurulu üyelerinin özelliklerinin uluslararasılaşma performansı üzerindeki etkisini belirlemektir. Kaynak temelli yaklaşım (KTY) çalışmanın teorik çerçevesini oluşturmaktadır. Bu teorinin uluslararası iş idaresi literatüründe kullanımı gitgide yaygınlaşmakta ve gelişmekte olan ekonomilerin incelenmesinde kullanılması uygun görülmektedir.KTY'a göre, bir firmanın rekabet gücü, değerli, eşsiz ve ikame edilemeyen, nadir kaynaklardan türetilmiştir. Yönetim kurulu üyeleri de firmanın insan kaynaklarının bir parçası olduğu için, yönetim kurulu üyesi özelliklerinin bir firmanın uluslararasılaşma performansını etkilemesi beklenmektedir. Bu çalışmada, daha yüksek eğitim düzeyi, yüksek yabancı ülke etkisine maruz kalma ve genç olmanın daha iyi uluslararasılaşma performanslı şirketlerde gözlenmesi beklenmektedir.Çalışmanın örneklemi İMKB Ulusal 100 Endeksine dahil edilmiş olan firmalar içinden seçilmiştir. Veri esas olarak arşivleme yoluyla gerekli durumlarda ise doğrudan temas aracılığı ile toplanmıştır. Frekans analizi, Mann-Whitney testleri ve korelasyon analizleri veri analizi için kullanılmıştır.Mann-Whitney testleri sonucunda farklı düzeyde uluslararasılaşma performansı ile firmaların kurulları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Ancak korelasyon analizi eğitim düzeyi ve yabancı ülke etkisine maruz kalma ile uluslararasılaşma performansı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir pozitif ilişki göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Although both boards of directors and internationalization performance of firms have been popular areas of study, the impact of the former on the latter remains as a relatively untapped area of research. Therefore, this study aims to investigate the impact of board member characteristics on internationalization performance of firms. Resource-based view (RBV) of the firm establishes the theoretical framework of the study. This theory has been increasingly used in the international business and has been recommended for use in developing economies.According to the RBV of the firm, a firm derives its competitiveness from the rare, valuable, inimitable and non-substitutable resources it controls. As board members establish a part of firm?s human resources, board member characteristics are expected to have an impact on a firm?s internationalization performance. It is suggested in this study that younger boards with higher educational attainment and higher foreign country exposure will have better internationalization performances.Firms included in the ISE National 100 Index establish the sample of the study. Data were collected mainly from archival and by direct contact when necessary. Frequency analyses, Mann-Whitney tests and bivariate correlation analyses were used for data analysis.Mann-Whitney tests revealed no statistically significant difference between boards of firms with different levels of internationalization performance. However, correlation analysis shows a statistically significant positive relationship between educational attainment, foreign country exposure and internationalization performance.