The strategies in requests and apologies of Turkish fled students: A comparison of electronic mails and DCT data
Yabancı dil bölüm öğrencilerinin rica ve özür dilemedeki stratejileri: Elektronik posta mesajları ve söylem tamamlama testi verilerinin kıyaslanması
  1. Tez No: 298390
  2. Yazar: CANAN ELİÇİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA MARTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı İngilizce eğitim veren bir üniversitedeki Yabancı Dil Bölümü (YDB) öğrencilerinin elektronik posta mesajlarını ve Söylem Tamamlama Testi (STT) verilerini analiz edip karşılaştırarak ricada bulunma ve özür dileme söz edimleri için kullandıkları stratejileri araştırmaktır. Bu çalışma aynı zamanda İngilizce'yi ve Türkçe'yi birinci dil olarak konuşan iki grup katılımcının STT verilerini de incelemektedir. Bu bağlamda YDB öğrencileri ile İngilizce'yi anadil olarak konuşan katılımcıların stratejileri karşılaştırılmakta ve YDB öğrencilerinin STT'de kullandığı stratejilerde Türkçe'den ne şekilde etkilendiklerine bakılmaktadır.Veriler YDB öğrencilerinden elektronik posta ve her üç gruptan STTler ile toplanmıştır. Veriler bütün katılımcıların kullanmış olduğu strateji türünü ve miktarını belirleyecek şekilde kodlanıp sınıflandırılmıştır. İstatik analizler YDB öğrencilerinin elektronik posta ve STT verileri arasında ricada bulunma ve özür dileme için kullandıkları stratejiler bakımından farklılıklar olduğunu göstermiştir. İngilizce'yi birinci dil olarak kullanan katılımcılar ile YDB öğrencilerinin STT'deki stratejileri hem benzerlikler hem de farklılıklar göstermiştir. Farklar daha çok ricada bulunurken kullanılan stratejiler bakımından belirgindir. Ayrıca YDB öğrencilerinin elektronik posta ve STT verilerinde kullandıkları stratejilerde Türkçe'den etkilendikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze and compare the e-mail messages and Discourse Completion Test (DCT) data of the students at Foreign Language Education Department (FLED) at an English medium university in order to investigate the strategies and categories they use when performing requests and apologies. The study further investigates English L1 speakers? (EL1) and Turkish L1 speakers? (TL1) responses to the DCT to make a cross-cultural comparison between the FLED students and the ESP group and to detect cross-linguistic influences from the first language (L1).The data were collected through e-mails from FLED students, and DCTs from the three groups of the participants. The data were coded and categorized so as to display the frequency and the percentages of the strategies for each group. The results of statistical analyses suggest a significant difference between e-mail and DCT data regarding the frequency of the use of request and apology strategies by FLED students. Findings indicate both similarities and differences between the ESP group and FLED students. The ESP group used certain request strategies at a significantly higher/ lower rate than the FLED students. Finally, Turkish FLED students borrowed from their L1 pragmatic knowledge when performing certain request and apologizing strategies.