Türk sanayiinde iş değerlendirmesinin önemi ve işletmede yapılan uygulama çalışmalarının analizi
- Tez No: 29840
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
XI 1 ÖZ ET Bu çalışmada günümüzün aktüel konularından birisi olan“iş Değerlendirmesi”konusu ele alınmıştır. Birinci bölümde İş Değerlendirmesinin dünya ve Türkiye`deki tarihi gelişimi anlatılmıştır. İkinci bölümde îş Değerlendirmesi prensipleri, Üçüncü bölümde iş Değerlendirmesi Yöntemleri Kalitatif ve Kantitatif olarak ikiye ayrılmış, Kalita tif Yöntemler başlığı altında sıralama ve sınıflandırma, Kantitatif Yöntemler başlığı altında ise Faktör Karşılaş tırma ve Puanlama Yöntemleri ayrıntıları ile anlatılmış tır. Dördüncü bölümde ise bir işletmede yapılacak îş Değerlendirmesi çalışmalarının başlangıçtan bitime kadar hangi aşamalardan geçmesi gerektiği ve her aşamada ne ler yapılacağı ayrı ayrı açıklanmıştır. Beşinci bölümde Türk Sanayiinde önemli yeri olan üç sanayii kuruluşu' (Sümerbank, Türkiye Çimento Sanayii T.A.Ş Genel Müdürlüğü ve Ankara Tekel Bira Fabrikası) nda yapılan îş Değerlendirmesi çalışmaları ele alınarak ana liz edilmeye çalışılmıştır. Altınca. ve son bölümde beşinci bölümde adı geçen işletmelerde yapılan îş Değerlendirmesi çalışmaları ile ilgili yorum yapılmaya çalışılmış ve konuyla ilgili tav siyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
XX11 ABSTRACT In this study,“Job evaluation”whxch is one of the most popular subjecs of recent days, is taken into consi deration. In the first part the evolution of“job evaluation”both in the world and in Turkey is explained, whereas in the second part, the basic“job evaluation”principles are described. In the third part, the“job evaluation”methods and techniques are classified basically as“quantitative versus ”qualitative“ techniques, and under the heading of ”qualitative techniques“, ”rating“ and ”grading“ techni ques are described, whereas, under the heading of ”quanti tative techniques“, ”factor comparison“ and ”point rating techniques are explained in detail. In the fourth part, the steps and stages of“job eva luation”, if it is to be caried out in an organization, is analyzed and described from the beginning to the end in an evolutionary manner. In the fifth part, the“job evaluation”studies car ried out at the three important companies which play an important role in Turkish industry, which are namely Stimer- bank, Turkish Cement Industries Inc., Co., and Ankara State Monopoly Beer Factory, are treatedin detail. in the sixth and the last part, the“job evaluation”studies carried at the organizations (whose name are exp ressed at the fif t part of the study), are analyzed and the necessary comments and advices are made.