Lise 1. sınıfta üstbiliş stratejileri öğretiminin: Canlıların sınıflandırılmasını kavramaya , üstbiliş stratejilerinin kullanımının gelişimine ve çevre duyarlılığı kazanımına etkisi
The effect of metacognitive instruction: On learning of classification of living things , on development of metacognition strategies using and on winning of environmental sensitivity of the first grade of high school students
- Tez No: 298400
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma; lise 1. sınıf biyoloji dersi, `Canlıların Sınıflandırılması ve Bilinçli Birey - Yaşanabilir Çevre'' ünitelerinin öğretiminde üstbiliş stratejileri kullanımının etkisini incelemeye yönelik deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın amacı; ilgili ünitenin öğretiminde üstbiliş stratejileri ile geleneksel (klasik) öğretim yöntemleri arasında bir farklılık olup olmadığını belirlemektir.Araştırmada `kontrol gruplu ön? son test modeli' kullanılmıştır. Araştırma 2009-2010 öğretim yılında Sakarya iline bağlı Pamukova ilçesinde bulunan Pamukova Anadolu Lisesi'nde yapılmıştır. Araştırma, biyoloji dersini aynı öğretmenden alan iki farklı sınıfa uygulanmıştır. Deney grubu 30, kontrol grubu 30 öğrenciden oluşturulmuştur. Deney grubunda üstbiliş stratejilerine uygun olarak hazırlanan çalışma yaprağı ve etkinliklerle öğretim yapılmış, kontrol grubunda ise geleneksel yöntemle ders işlenmiştir.Veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından, işlenen ünite ile ilgili farklı kaynaklardan yararlanılarak çoktan seçmeli 30 soruluk bir başarı testi hazırlanmıştır. ERTEN (2004) tarafından geliştirilmiş olan Çevre Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca üstbiliş stratejilerini kullanma yeterliliğini ölçmek için GÖSÖ (Güdülenme ve Öğrenme Stratejileri Ölçeği) kullanılmıştır. Bu testler deney ve kontrol gruplarına araştırma başlamadan ve deneysel çalışmanın bitiminde olmak üzere iki kez uygulanmıştır.Verilerin analiz edilmesiyle elde edilen sonuçlarda, deney grubundaki öğrencilerin uygulama süreci sonunda hem üstbiliş stratejileri kullanımı hem de çevre tutumu düzeylerinde artış olduğu görülmüş, ayrıca; bu artışın kontrol grubuna oranla daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Kontrol grubunda ise anlamlı bir artış gözlenememiştir (p >0,05).
Özet (Çeviri)
This research is an experimental study aiming at exaiming the effect of metacognitive strategie approach in the units of Classification Of Living Things, Consious İndividuals And Livable Environment in biology in the first grade of High school. The aim of the research is to determine whether there is a difference between metacognitive strategie approach and the traditional teaching method while teaching this unit.In this research `pre-test and post-test model with different control groups? was used. The study was carried out in the academic year of 2009-2010 in Pamukova High School in the County of Pamukova in Sakarya. This study was conducted in two different classes learning biology with the guidance of the same teacher. There were 30 students in the experimental group and 30 students in the control group. The experimental group was taught by worksheets and activities that were prepared in harmony with metacognitive strategie approach, while the lesson was conducted through the traditional method in the control group.As the data collection tool, a 30-question achievement test, which tested the unit metioned, was prepared by the researcher by utilizing various sources. In the other and environment attitude scale which was improved by ERTEN (2004) is used. İn addition to measuring the edaquacy of using metacognition strategies GÖSÖ (Motivated Strategies for Learning Questionnaire) were used. This test was administered to the experimental and the control groups before the study and at the end of it. ANOVA and t- test was performed.The results indicated that students in the metacognitive treatment group (experimental group) significantly improved in both environment achievement and metacognitive skills, and this improvement was more than the control group?s either problem solving achievement or metacognitive skills. The students in the non-metacognitive group (control group) did not show any improvement significantly (p>0,05).