Güzel sanatlar eğitimi resim-iş anabilim dalındaki öğrencilerin resim uygulamalarında çevre sorunlarının dışavurumu
The expression of environmental problems in the paintings of the students attending the department of painting-crafts education at fine arts education department
  1. Tez No: 298399
  2. Yazar: TOLGA AKALIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM KATIRANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Bu araştırma ile Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Bölümü, Resim-İş Anabilim Dalında okuyan Ana Sanat Atölye 4. Sınıf öğrencilerinin küresel ısınma, iklim değişikliği ve çevre kirliliği hakkında, Ekspresyonizm sanat akımını kullanarak, duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine katkıda bulunulmaya çalışılmıştır.Araştırmada video kayıt ile gözlem, görüşme ve resim uygulaması yapılmıştır. Araştırmaya katılan dördüncü sınıf (60 resim ana sanat atölye) öğrencilerinin yaptığı resimler üç görsel sanat uzmanı tarafından incelenmiştir.Anabilim Dalı Resim Ana sanat atölye öğrencilerinin tamamı yani 60 kişilik öğrenci grubu, yirmişer (20) kişiden oluşan 3 grup halinde araştırmaya dâhil edilmiştir. Her guruba bir sanat akımı ve çevre kirliliği hakkında konu anlatımı yapıldıktan sonra konuyla ilgili görsel materyaller gösterilmiştir. Daha sonra öğrencilere konuyla ilgili araştırma yaptırılarak, ilgili sanat akımına uygun resim yapmaları istenmiştir. Öğrencilerin yaptığı resimler, sanat uzmanları tarafından değerlendirilmiştir. Değerlendirmelerin sonucunda katılımcıların konuya uygun çalışmalar yaptıkları renk, biçim ve anlatım özellikleri bakımından kendilerine anlatılan sanat akımının özelliklerini taşıyan eserler ürettikleri görülmüştür. Yapılan bu resimlerin içerik bakımından çevre kirliliğini vurgular nitelikte olduğu ve insanların dikkatini konuya çekme bakımından da başarılı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan bu araştırmada katılımcıların yaptıkları çalışmaları ders saatlerinin azlığı nedeniyle yetiştirmekte zorlandıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With this study, it has been aimed at determining to what extent the fouth-year students attending the course of Main Art Workshop at Department of Painting-Crafts Teaching at Fine Arts Department of Gazi Faculty of Education, Gazi University can express their feelings and opinions on global warming, climate changes and environmental pollution by using Expressionism, an art movement.During the study, observation, interview and painting practices have been performed. The paintings made by the fourth-years students (60 students attending the course of main art workshop) having participated in the study have been assessed by three visual arts experts.While determining the student group composed of 60 people irrespective of gender, it has been tried to form a homogeneous group consisting of students whose economic and social conditions are close to one another. The student group consisting of 60 people has been divided into 3 groups composed of 20 people each. Each group has been lectured on an art movement and environmental pollution and shown the visual materials related to the topic. Then the students have been asked to do research regarding the topic and make paintings in accordance with the related art movement. The paintings made by the students have been assessed by art experts. At the end of the assessments, it has been observed that the participants produced works of arts characterized by the attributes of the lectured art movement in terms of colour, form and expression in accordance with the topic. It has been considered that those paintings made put emphasis on environmental pollution and succeeded in attracting people?s attention to the topic. Also it has been observed during the study carried out that the participants had difficulty in completing their painting works due to shortage of course hours.