Doğrudan öğretim yöntemiyle hazırlanan eğitim programının ve bu yönteme göre hazırlanan bilgisayar destekli eğitim programının okul öncesi çocuklarının geometrik şekil kavramlarını öğrenmelerine etkisinin incelenmesi
An analysis of the impact of an instructional program designed with direct instruction method and of a computer assisted instructional program designed in accordance with this method on preschoolers' geometric figures concepts learning
  1. Tez No: 298401
  2. Yazar: OĞUZ SERDAR KESİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ALİSİNANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Araştırmada doğrudan öğretim yöntemiyle hazırlanan eğitim programının ve bu yönteme göre hazırlanan bilgisayar destekli eğitim programının okul öncesi çocuklarının geometrik şekil kavramlarını öğrenmelerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Araştırmanın evrenini Ankara il merkezindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız anaokullarına ve ilköğretim okullarının anasınıflarına devam eden 60?72 aylık çocuklar oluşturmuştur. Araştırmada evrenin tamamına ulaşmada zaman ve mali sorunlar yaşanacağından örneklem alınma yoluna gidilmiştir. Araştırmanın örneklemini 60-72 aylık 45 çocuk oluşturmuştur. Çocuklardan 15' i birinci deney grubunu, 15'i ikinci deney grubunu, 15'i ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Durmuş Aslan (2004) tarafından geliştirilen ?Geometrik Şekilleri Tanıma Testi? kullanılmıştır. Geometrik şekilleri Tanıma Testi üçgen, kare, daire ve dikdörtgen olmak üzere 4 boyuttan oluşmaktadır. Yapılan istatiktiksel analizler sonucunda Geometrik Şekilleri Tanıma Testi'nin geçerli ve güvenilir olduğu tespit edilmiştir.Doğrudan Öğretim Yöntemiyle hazırlanan eğitim programının ve doğrudan öğretim yöntemine göre hazırlanan bilgisayar destekli eğitim programının okul öncesi çocuklarının geometrik şekil kavramlarını öğrenmelerine etkisini belirlemek amacıyla ?ön test son teste dayalı deney ve kontrol gruplu? model kullanılmıştır. Araştırmaya katılan çocuklara sekiz hafta boyunca haftada üç gün yaklaşık yarım saatlik doğrudan öğretim yöntemiyle hazırlanan eğitim programı ve doğrudan öğretim yöntemine göre hazırlanan bilgisayar destekli eğitim programı uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to analyze the impact on an instructional program designed with direct instruction method and of a computer assissted instructional program designed in accordance with this method on preschoolers` geometric figures concepts learning.60-72-month children attending the nursery classes of primary schools and the private kindergartens which are linked with the Ministry of National Education in Ankara province constitute the population of this research. Since there will be some financial and time problems in getting through to the whole population, sampling method was referred. 45 60-72-month children contitute the population of the research. 15 of these children constitute the first experimental group, and 15 of them consitute the second experimental group, while the other 15 constitute the control group. `Geometric Figures Recognition Test` developed by Durmuş Aslan (2004) was used as data collection tool in this research. Geometric Figures Recognition Test is made up of four extents including triangle, square, circle and rectangle. After statistical analysis carried out, it is confirmed that Geometric Figures Recognition Test is realiable and valid.With the aim of analyzing the impact on an instructional program designed with direct instruction method and of a computer assissted instructional program designed in accordance with this method on preschoolers` geometric figures concepts learning, `a pretest-posttest model with experimetal and control groups` was used. The instructional program designed with direct instruction method and the computer assisted intructional program designed in accordance with this method have been applied to the preschoolers attending this research for eight weeks, three days a week, and about thirty minutes a day.