Mikrobilgisayarlar için etkileşimli bir metin düzenleyicinin tasarımı ve gerçekleştirimi
  1. Tez No: 29841
  2. Yazar: SEDAT GÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İİİ ÖZET MİKROBİLGİSAYARLAR İÇİN ETKİLEŞİMLİ BİR METİN DÜZENLEYİCİNİN TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİMİ Sedat Gönül Kişisel bilgisayar kullanımının yaygınlaşması sonucunda özellikle büro ortamında kullanılacak pek çok yazılıma gereksinim duyulmaktadır. Metin düzenleyiciler bu tip yazılımlar içerisinde en çok kullanılan yazılım grubunu oluşturmaktadır. Ülkemizde büro ortamında çoğunlukla yabancı kaynaklı metin düzenleyiciler kullanılmaktadır. Tümü ile İngilizce çalışan bu yazılımlar Türkçe'nin gramer özelliklerine dayalı işlevleri de içermemektedir. Bu çalışma ile mikrobilgisayarlar için Türkçe, etkileşimli, Türkçe'nin gramerine uygun işlevleri de içeren bir metin düzenleyici gerçekleştirilmiştir. Tasarım ve gerçekleştirimde metin düzenleyicilerde bulunan temel işlevlerin sağlanmasının yanısıra hızlılık ve kullanıcı arabiriminin kalitesi de gözönünde bulundurulmuştur. Yazılım IBM PC kişisel bilgisayarı üzerinde C dili kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Dizgenin hızlı çalışması için kimi kesimler 8086 simgesel programlama dili ile yazılmıştır. Geliştirilen metin düzenleyicinin sonradan yapılacak eklerle geliştirilebilir bir yapıda olmasına özen gösterilmiştir. Anahtar- sözcükler: Metin Düzenleyici, Biçimleyici, Sözcük işleme, Etkileşimli Dizgeler, Kullanıcı Arabirimi.
Özet (Çeviri)
XV SUMMARY THE DESIGN AND IMPLEMENTATION OF AN INTERACTIVE TEXT EDITOR ON MICROCOMPUTERS Sedat Gönül As a result of widespread use of personal computers at of fice environment, many software products are required. Text editors are the types that are mostly used in software groups. In our country mostly foreign oriented text editors used in offices. Most of these softwares based on English and they don't include the functions of Turkish grammar. The aim of this thesis work is to design and implement an interactive, Tuskish based text editor which is supporting Turkish grammar. In design and implementation, supporting fundemental functions that are available in text editors besides speed and user interface quality are taken into consideration. The software is implemented on IBM PC personal computer using C language. In order to be make that software faster some sections are written in 8086 assembly language. The text editor has been designed to be ex panded if any add is required. Key-words: Text editor, Formatter, Word Processing, Inter active Systems, User Interface.