Mikrobilgisayarlar için çok görevli gerçek zamanlı bir işletim yazılımının tasarımı ve gerçekleştirimi
Mikrobilgisayarlar için çok görevli gerçek zamanlı bir işletim yazılımının tasarımı ve gerçekleştirimi
  1. Tez No: 412042
  2. Yazar: KAYHAN İMRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALİ SAATÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
IBM PC türü bilgisayarlarda çok görevli gerçek zamanlı bir ortam oluşturmak için bir işletim yazılımı tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Bu yazılım hem bir işletim dizgesini gerçekleştirirken en alt katmanı oluşturmada hem de süreç denetimi gibi uygulama alanlarında doğrudan kullanılabilir. Yazılıma erişim, kullanıma sunulan hizmet yordamları aracılığı ile ve C dili olanakları kullanılarak sağlanır. Bu yazılımı kullanan uygulamalarda görev tanımlama, görevleri gerçek zaman saatine uyumlu ve koşut olarak çalıştırma, bu görevler arası zaman uyumlama düzenekleri kurma, bellek ve kesilmelerin yönetimi gibi işlemlerin kullanımı amaçlanmıştır. Tasarlanan ve gerçekleştirilen yazılım C ve ASM86 dilleri kullanılarak oluşturulmuştur. Bu yazılım ana bellekte 5 KB'lık bir yer kaplamaktadır.
Özet (Çeviri)
In order to establish a real-time multitasking environment on IBM PS series or compatible microcomputers, an operating software package was designed and implemented. This software can e used either to constitute the lowest layer of a general purpose operating system or it can be used directly for dedicated applications like process control. The use of this software is provided by the features os the C programming language and some ready to use library routines. For applications which use this software, it is aimed to define and to run simultaneous tasks in synchronisation with real-time clock, to establish synchronisation mechanisms among them, to manage some other hardware resources like memory and interrupts. The software is implemented by means the C language and ASM86 symbolic programming language. The software occupies 5 Kbytes of memory.